Ministrul Sanatatii: Avem prea multi medici de familie - CUM COMENTATI?

Ministrul Sanatatii, Cseke Attila, sustine ca medicina de familie resimte criza financiara si ca trebuie facuta o reorganizare a sistemului.

"Trebuie sa concepem un plan foarte bine pus la punct pentru functionarea optima a cabinetelor de medicina de familie, un plan bazat pe resursele umane prezente in aceasta categorie", a declarat, vineri, ministrul Sanatatii, conform Evenimentul Zilei.

In Romania profeseaza aproximativ 12.000 de medici de familie, care, potrivit ministrului, reprezinta un numar destul de mare.

"Eu cred ca, in conditiile actuale, aceste cifre sunt prea ridicate si practic crestem pentru viitor medici de familie someri", a explicat Cseke Attila, in cadrul unei intalniri cu dr.Tony Mathie, presedintele Organizatiei profesionale mondiale a medicinei de familie, Wonca Europe.

La randul sau, medicul Tony Mathie l-a sustinut pe ministrul Sanatatii a precizat ca problemele Romaniei pe acest plan sunt similare cu cele din alte tari europene si fiecare ministru al Sanatatii trebuie sa gaseasca modalitati de optimizare a activitatii medicilor de familie, prin care sa economiseasca bani la bugetul de stat.

Medicul a dat exemplul Marii Britanii, unde exista prea multi medici de familie in comparatie cu nevoile reale ale populatiei, situatia fiind similara cu cea din Romania.

"In ultima perioada in Anglia sunt respinsi circa 20% din rezidentii care opteaza pentru medicina de familie, fiindca oricum sunt deja prea multi medici cu aceasta specializare", a explicat Dr. Tony Mathie, citeaza ziare.com.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...