Ministrul Mediului: ”Ne uităm cu îngrijorare la Botoșani și Suceava!”

Situație îngrijorătoare pe mai multe râuri din Moldova, Muntenia și Transilvania. Noaptea trecută, în două sate din județul Botoșani, autoritățile au avertizat populația să fie pregătită de evacuare. În această dimineață, a fost emis un Cod Roșu de inundații pe râul Miletin.

Mai exact, hidrologii au anunțat că există risc de inundații râul Miletin și au instruit Cod Roșu de inundații, astăzi,  între orele 08:00 - 16:00. Fenomenele prognozate sunt „scurgeri importante pe versanţi, torenţi,  pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte severe de inundaţii locale şi creşteri rapide de debite şi niveluri cu posibile depășiri ale COTELOR DE PERICOL". Populația a fost informată și prin mesaj RO-ALERT.

 

Ministrul Mediului: ”Ne uităm cu îngrijorare și la bazinul hidrografic al Prutului și mai ales la județul Botoșani!”

Mircea Fechet, ministrul Mediului, a vorbit despre problemele apărute după ploile abundente.

„Lucrul care ne îngrijorează mai mult decât ne îngrijora ieri este legat de faptul că solul este deja suprasaturat. Plouă de multe zile în anumite regiuni și dincolo de faptul că avem partea estică a României sub cod portocaliu de precipitații, avem multe coduri roșii emise începând de astăzi, cele mai multe dintre ele până în data de 29, ora 24:00. Bineînțeles că nu excludem ca aceste coduri roșii să fie actualizate sau ele să fie extinse pentru alte bazine hidrografice sau pentru alte perioade”, a spus Mircea Fechet.

„Colegii mei au început deja manevrele de evacuare de la Stânca Costești, motiv pentru care ne uităm cu îngrijorare și la bazinul hidrografic al Prutului și mai ales la județul Botoșani și la județul Suceava, unde, pe cursuri de apă inferioare, putem avea acumulări rapide”, a mai adăugat ministrul Mediului.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...