Mihai Tabuleac: “La Guranda am fost pusi in fata unui fapt implinit!”
Stiri Botosani Wednesday, 6 April 2011 ActualitateAstfel, de la 1 aprilie din cei 25 de bolnavi internati la Sanatoriul de la Guranda, 6 au fost transferati la Spitalul de Pneumoftiziologie din Botosani, iar restul externati, in timp ce personalul fie a fost redistribuit in alte unitati spitalicesti, fie a intrat in somaj. La Guranda erau 29 de angajati.
“La Guranda a fost pacat ca s-a ajuns la desfiintare, dar am fost pusi in fata unui fapt implinit, de fapt de doua ori am fost pusi in fata faptului implinit. O data pentru ca s-a adoptat hotararea de Guvern cum ca de la 1 aprilie nu se mai poate beneficia de finantare de la Casa de Asigurari de Sanatate, culmea este ca legea nici nu ne da voie sa platim salarii in domeniul ocrotirii sanatatii din bugetul propriu al bugetului. Deci nu exista cale de iesire. Si in al doilea rand au fost luati si bolnavii de acolo, si nu mai au niciun fel de argument, cum sa mai faci cheltuieli pentru un spital in care nu este internat niciun bolnav", a precizat Mihai Tabuleac, presedintele Consiliului Judetean.
Cat priveste transformarea Sanatoriului de la Gurand in camin de batrani, presedintele Consiliului Judetean spune ca a fost o eroare ca aceasta unitate sa fie trecuta pe lista celor care ar putea sa aiba aceasta destinatie, mai ales ca acolo s-au tratat afectiuni pulmonare dintre cele mai grave, iar spatiul respectiv a fost retrocedat.
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Primire demnă de niște campioni mondiali: Hyperion Robotics s-a întors acasă!
A fost multă bucurie, cu meritate aplauze, emoție și multe vise pentru viitor! Echipa Hyperion Robotics, a Colegiului Național ”Mihai Eminescu” din Botoșani, a revenit din Statel...
Botoșănence de altădată, promotoare ale portului popular românesc
Astăzi sărbătorim Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, cunoscută și sub numele de „Sânzâiene”, o sărbătoare solară și florală plină de bucurie. Cu...
L-ai aplaudat pe Daniel Buzdugan la Botoșani? Ce s-a întâmplat în acea dimineață cu ”vocea” de la Radio ZU: ”Am sunat de pe drum la 112!” - FOTO
Zeci de botoșăneni au petrecut, luni dimineață, câteva ore alături de Bizdugan, Morar și Emma, cei trei carismatici prezentatori de la Radio Zu, aflați în RadioAventura prin Rom&aci...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 0.92 secunde