Mihai Țâbuleac, atac la şefii Consiliului Judetean: "Folosesc banul public pentru satisfacerea intereselor clientelei politice" - VIDEO

Presedintele Partidului Miscarea Populara Botosani, Mihai Èšâbuleac, s-a aratat extrem de dezamagit de actuala conducere a Consiliului Judetean Botosani, pe care o acuza ca foloseste banii publici pentru satisfacerea intereselor clientelei politice si pentru actiuni de campanie electorala.

Acesta a facut referire la  firma infiintata de CJ Botosani, Eco Sal, care inca nu are activitate, dar are angajati bine platiti.

"Imi exprim in numele Partidului Miscarea Populara dezacordul fata de maniera in care actuala administratie judeteana foloseste banul public pentru satisfacerea intereselor clientelei politice si pentru actiuni de campanie electorala personala. Ma refer aici la faptul ca s-a infiintat o societate comerciala pe zona de salubritate, Eco Sal, fara sa aiba obiect de activitate, are doar angajati si face doar cheltuieli cu plata acestora. Activitate de baza nu are. Mai mult decat atat, proiectul referitor la Sistemul Integrat de Management al Deseurilor nu este finalizatt, nu s-au facut puneri in functiune, desi termenul este depasit. Aceasta societate nu are de lucru, dar are salariati, suntem convinsi, bine patiti", a declarat Mihai Èšâbuleac.

De asemenea, secretarul general al PMP Botosani, Dan Ionescu, spune ca firma Ecol Sal nici nu are licenta.

"Eco Sal nu a obtinut inca licenta. Domnul presedinte spunea ca nu are obiect de activitate, eu ma tem ca nici nu va avea obiect de activitate. Pana la ora actuala Eco Sal nu doar ca nu are o experienta similara, dar nu are o licenta de operare pentru deseuri si asa cum prevede legislatia, la deseuri nu poate fi incredintare directa. El va trebui sa intre in licitatie cu operatori din tara si din Europa si trebuie sa demonstreze ca este capabil sa gestioneze operarea depozitului de deseuri", a declarat Dan Ionescu.

In plus, Mihai Èšâbuleac a vorbit si despre firma "Parc Industrial", care ar urma sa se ocupe de administrarea parcurilor industriale si care momentan administreaza piata din Mall.

"Mai este si societatea care administreaza parcurile industriale, dar noi nu avem parcuri industriale in judetul Botosani si de aproximativ doi ani se fac si acolo cheltuieli. Pana la urma aceasta societate se ocupa de o a doua piata a municipiului Botosani care s-a deschis intr-o maniera absolut surprinzatoare, fortata, la Mall-ul din Botosani. Si aici este o greseala, pentru ca municipiul Botosani a avut si are piata. Nu intelegem de ce a trebuit sa se cheltuiasca bani din bugetul judetului Botosani, pentru a pune la dispozitie un spatiu, iar oamenii se duc tot in piata veche, acolo unde sunt obisnuiti. Spatiile noi sunt cam pustii", a adaugat liderul PMP Botosani.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...