Mercedes cu certificat fals de înmatriculare depistat la Stânca

Poliţiştii de frontieră din cadrul PTF Stânca au întocmit lucrare penală pe numele unui bărbat, care intenţiona să scoată din România un  autoturism marca Mercedes care avea certificatul de înmatriculare fals.

În data de 06 ianuarie 2014, în jurul orelor 20.30, la PTF Stânca s-a prezentat cetăţeanul român Constantin A., în vârstă de 53 de ani, conducând o autoutilitară marca Mercedes Benz, înmatriculată în România. Autoutilitara tracta pe o platformă un autoturism marca Mercedes înmatriculat în Bulgaria care aparţinea cetăţeanului moldovean Victor O., de 24 de ani.

La controlul de frontieră, cetăţeanul Victor O. a prezentat pentru autoturismul transportat pe platformă un certificat de înmatriculare emis în Bulgaria şi un contract de vânzare-cumpărare.
    
Existând suspiciuni cu privire la condiţiile de formă şi fond ale certificatului de înmatriculare aparţinând autoturismului marca Mercedes lucrătorii noştri au procedat la efectuarea de verificări suplimentare în urma cărora au stabilit că documentul este fals total.

Bărbatul a declarat că a achiziţionat autoturismul de la o persoană din municipiul Bucureşti plătind suma de 1400 de euro şi nu a avut cunoştinţă despre faptul că certificatul de înmatriculare este fals.
Poliţiştii de frontieră au întocmit pe numele lui Victor O. lucrare penală sub aspectul săvârşirii infracţiunii de uz de fals.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...