Medicul Gheorghe Apetroaie: "Dacă DSP-urile vor trece la Consiliul Judeţean, nu vom face altceva decât să avem 41-42 de miniştri ai sănătăţii"

Medicul Gheorghe Apetroaie, fost director al Direcției de Sănătate Publică Botoșani, susține că desființarea DSP-urilor nu va aduce niciun beneficiu.

El spune că se vor pierde profesioniști care nu se vor putea folosi în alte domenii.

"Nu putem vorbi de beneficii, pentru că nu știm cum va fi reorganizată. Dacă se anunță numai disponibilizări de personal cu siguranță nu va fi un beneficiu. Sub guvernarea Boc nu s-a făcut nicio angajare, pierderi au fost în sistem prin plecarea în străinătate, la pensie, sau pierderi naturale. Direcțiile de Sănătate Publică nu au scheme stufoase. Odată cu desființarea DSP-urilor se vor pierde specialiști, profesioniști care din nefericire nu vor putea fi folosiți în alte domenii. Nu avem medici la DSP pe care să îi pune claudia: ? Nu avem medici la DSP pe care să îi punem la consult medical, respectiv prescriere de rețete, tratamente medico-chirurgicale. Aceștia sunt profesioniști pentru organizare sanitară. Dacă direcţiile de sănătate publică vor trece la Consiliul Judeţean, nu vom face altceva decât să avem 41-42 de miniştri ai sănătăţii, în fiecare judeţ câte unul", a spus Apetroaie.

Fostul director al DSP a mai spus că, prin reorganizarea ce se are în vedere, va dispărea un segment important, cel al prevenției și al controlului. Nici unităţile sanitare, medicii de familie şi stomatologii, farmaciile nu vor mai putea fi ţinute sub control, a precizat acesta.

"Ca să le avizezi, să le autorizezi, să le controlezi, îţi trebuie un corp de control care să lucreze 365 de zile tonitaf.stiri: "Ca să le avizezi, să le autorizezi, să le controlezi, îţi trebuie un corp de control care să lucreze 365 de zile pe an. În condiţiile în care DSP se desfiinţează, vă daţi seama de dezmăţul care va urma", a adăugat medicul Gheorghe Apetroaie.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...