Medicul care i-a salvat mâinile Alexiei, decorat de președintele României (foto)

Cadrul medical a primit această distincție cu ocazia Zilei Naționale a României. 

Medicul Sidonia Susanu, care i-a salvat viața Alexiei, fetița cu mâinile amputate, de la Iași, a fost decorat de președintele României, Klaus Iohannis.

În câteva zile se face un an de la tragicul accident în care Alexia își pierdea ambele brațe. Momentan, încă poartă fașă pe unul dintre brațe, semn că se recuperează.

Cu ocazia Zilei Naționale a României, medicul a primit cea mai înaltă distincție sanitară oferită de Statul Român: Ordinul „Meritul Sanitar” în grad de „Cavaler”.

 

Cu deosebită onoare și bucurie am primit azi, în ziua Sfântului Andrei, cu ocazia Zilei Naționale a României, cea mai înaltă distincție sanitară oferită de Statul Român: Ordinul „Meritul Sanitar” în grad de „Cavaler”. Vă mulțumesc vouă, tuturor celor care, zi de zi, sunteți alături de mine pentru a face bine. Doar împreună putem aduce alinare și speranță pacienților noștri. La mulți ani, România!”, a scris cadrul medical pe pagina sa de Facebook.

Reamintim faptul că evenimentul rutier s-a petrecut în noaptea de vineri spre sâmbătă, 16 decembrie. Autocarul care îi ducea pe artiști, ansamblul din care Alexia și fratele ei făceau parte, la un festival din Slobozia, a derapat într-o curbă.

În urma impactului, Alexia a rămas cu brațele amputate, însă a avut un înger păzitor.

Fata a fost dusă iniţial la spitalul din Paşcani. Medicii de acolo au făcut eforturi să o transfere în siguranţă la Iaşi, unde în cel mai scurt timp începea o intervenţie de excepţie.

Medicii au încercat reimplantarea ambelor membre, atât a celui ce fusese amputat complet în accident, cât și a celuilalt, amputat parțial.

La intervenția care a durat aproape 20 de ore au participat șase chirurgi, doi medici ortopezi, trei anesteziști și trei echipe de asistente, dar și Sidonia Susanu, medicul care nu s-a desprins de fată timp de 20 de ore, cât a durat operația.

În cele din urmă, operația a fost un succes. După zile întregi de stat în spital, Alexia și-a petrecut noaptea dintre ani, acasă, alături de prieteni și familie, scrie Ziarul de Iași.

A urmat apoi luni de zile de recuperare, luni în care medicul Sidonia Susanu a supravegheat-o îndeaproape pe tânără.


 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

VIDEO! Percheziții în două localități din Botoșani, arme ridicate de polițiști!

astăzi, 12:59

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase au pus în executare două mandate de percheziție domiciliară la persoane bănuite de com...

Comunicat de presă finalizare proiect - PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!

astăzi, 12:21

UAT COMUNA MIHĂLĂȘENI, în calitate de beneficiar anunță finalizarea proiectului „Construirea și dotarea unui centru de zi pentru copiii aflați în situație de risc de separare...

Crește vârsta de pensionare în România, din iulie 2026!

astăzi, 11:19

Din 1 iulie 2026, vârsta de pensionare în România crește din nou, conform calendarului stabilit prin lege. Această majorare face parte dintr-un proces gradual de armonizare a v&aci...