Medici din Dorohoi, acuzati ca nu au transferat la timp la Spitalul din Botosani un copil aflat in stare grava!

Medici din Dorohoi, acuzati ca nu au transferat la timp la Spitalul din Botosani un copil aflat in stare grava!

 Bebelusul de la Dorohoi a ajuns la Spitalul de Pediatrie Botosani  

Un bebelus de doar 4 luni a ajuns la Spitalul de Pediatrie din Botosani, fiind diagnosticat cu pneumonie, bronsiolita, insuficienta respiratorie acuta cu sindrom de deshidratare, hepatita reactiva nespecifica, copilul fiind prematur de gradul I, cu distrofie de gradul I si rahitism carential.

Pentru ca asistenta medicala comunitara din Paltinis, de unde provine copilul, a acuzat ca medicii din Dorohoi nu i-au acordat atentia cuvenita, decizia de transferare a copilului venind foarte tarziu, responsabilii din Directia de Sanatate Publica au deschis o ancheta pentru a stabili cum stau lucrurile.

Raspunsul primit de la Dorohoi a fost simplu: Cazul copilului din Paltinis nu reprezenta o urgenta!

"Medicii Spitalului din Dorohoi au infirmat cele spuse de asistentul medical si au declarat ca respectivul caz nu era urgenta, iar copilul a fost transferat catre Botosani atunci cand au considerat acestia de cuviinta", a declarat Lidia Onofrei, coordonator al asistentilor comunitari din cadrul DSP Botosani.

Asistenta medicala comunitara acuza ca medicii din Dorohoi nu si-au facut datoria.

"Este vorba despre un copil polispitalizat. La doar patru luni are cinci internari la activ. A plecat pentru o problema mica la spitalul din Darabani, unde a stat internat o saptamana, si a venit intr-o stare mai grava. Parintii l-au dus pe copil la Dorohoi, unde l-au tinut intr-o stare si mai grava si la Botosani l-au trimis abia cand avea pneumonie, bronsiolita, insuficienta respiratorie acuta cu sindrom de deshidratare, cu hepatita reactiva nespecifica, copilul fiind prematur de gradul I, cu distrofie de gradul I si rahitism carential", a mentionat Stela Tofan, asistent medical comunitar.

Aceleasi acuzatii la adresa medicilor de la Spitalul Dorohoi au fost facute si de catre parintii micutului.

Reprezentantii Directiei de Sanatate Publica spun ca nu este prima reclamatie de acest gen sosita din teritoriu, insa este posibil ca anchetele sa scoata la iveala si mai multe probleme.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...