Medic român, a renunțat după 17 ani să mai lucreze în Germania. "Nu este chiar aşa bine cum crede lumea"

Salariile de toată jena, condiţiile de lucru şi sistemul de sănătate "bolnav" îi împing pe medicii români să părăsească ţara. Anual, cel puţin 3.000 de doctori, mulţi dintre ei abia ieşiţi de pe băncile rezidenţiatului, pleacă la muncă în spitalele din Europa şi nu numai.

Există însă şi excepţii: Sebastian Pop este un doctor dermatolog care, după 17 ani petrecuţi în Germania, a decis să revină în România şi să-şi continue activitatea aici, scrie libertatea.ro.

Avea doar 16 ani când părinţii săi au hotărât să lase totul în urmă şi să înceapă o viaţă nouă în Germania. La vremea respectivă, lui Sebastian, care era încă un copil, i-a surâs ideea. După terminarea liceului, tânărul a dorit să se întoarcă în România pentru a face Facultatea de Medicină. Însă nu a zăbovit foarte mult pe aici.

După cei patru ani de teorie, perioadă în care a cunoscut-o şi pe cea care avea să-i devină soţie, viitorul medic s-a reîntors în Germania unde a continuat rezidenţiatul. Medicul îşi aminteşte că nu i-a fost foarte greu să-şi găsească un loc de muncă după terminarea facultăţii, însă la început, salariul nu îi ajungea de la o lună la alta. Şi nu pentru că îşi făcea toate poftele, ci pentru că avea de plătit chiria, care era cam jumătate din cât câştiga într-o lună, abonamentul pentru transport şi utilităţile.

"Mă ajutau ai mei, lunar, cu bani, pentru că salariul era mic şi nu făceam faţă cheltuielilor", spune dr. Pop.

Şef de secţie la chirurgie dermatologică

Tot el povesteşte că norocul nu l-a ocolit şi, după ce a trecut prin mai multe clinici private, a ajuns să lucreze cu unul dintre cei mai mari specialişti în dermatologie din lume care, culmea, este tot român.

"Am trecut prin tot felul de clinici private, însă în ultima în care am lucrat a fost, de departe, cel mai bine. Am învăţat de la cei mai buni, am avut funcţia de şef de secţie la chirurgie dermatologică. A fost foarte bine".

Dar sufletul îi spunea doctorului Pop că locul lui e în altă parte. Aşa se face că, în 2008, el a decis să se întoarcă acasă.

"În Germania nu este chiar aşa bine cum crede lumea. Şi ei au angajaţi care la fix rup uşa şi nu le pasă de nimeni şi de nimic. Eu personal am trăit spulberarea miturilor!", a povestit medicul. Acum, doctorul Sebastian Pop lucrează la clinica lui de dermatologie din Capitală.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoții pentru absolvenții de liceu: De LUNI încep probele scrise la Bacalaureat!

Saturday, 27 June 2026

La nivelul județului Botoșani, probele scrise din prima sesiune (iunie-iulie) a examenului național de bacalaureat 2026 se vor desfășura în perioada 29 iunie – 2 iulie în 9 cent...

Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii: Militarii botoșăneni pe cea mai înaltă treaptă a podiumului! (Foto)

Saturday, 27 June 2026

Mai mult decât un turneu, o poveste despre pasiune și camaraderie! Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii. Patru zile, cinci echipe, zeci de moment...

Un șofer care nu a oprit la timp pentru odihnă, tras pe dreapta pentru 9 ore la Botoșani!

Saturday, 27 June 2026

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit pentru control, pe drumul național DN 29A, în comuna Suharău, un ansamblu de autovehicule, condus de un tânăr de 31 de ani,...