Medic de la Maternitate, anchetat de comisia de etica a spitalului!

Sefa Sectiei de Neonatologie a Spitalului de Obstetrica si Ginecologie Botosani, medicul Rodica Tanasache, este anchetata de comisia de etica a spitalului, dupa ce mai multi medici din unitate au depus o reclamatie prin care o acuza ca au fost denigrati, iar colega lor a lezat imaginea unitatii.

Nemultumirea cadrelor medicale de la Maternitate a pornit de la declaratiile pe care medicul Rodica Tanasache le-a facut in ultima sedinta de Consiliu Judetean, cand s-a discutat despre comasarea spitalelor. In plus, potrivit conducerii unitatii, in ziua in care a fost sedinta, Rodica Tanascahe era de garda si a plecat la Consiliul Judetean fara sa anunte sefii. In cadrul sedintei de Consiliu Judetean Rodica Tanasache a uimit asistenta printr-un discurs extrem de dur.

Ea a acuzat managementul defectuos de la unitatea in care activeaza, precizand ca, din cauza subfinantarii, Maternitatea nu poate folosi la capacitata optima tehnologia avansata de care dispune.

Mai mult, medicul de la Maternitate a facut referiri si la faptul ca directorii unitatilor sanitare sunt sprijiniti politic, fapt care ii determina sa nu mai dea dovada de transparenta si sa apara astfel deficiente in comunicare si in desfasurarea actului medical.

“Este adevarat ca s-a inceput o ancheta, doamna doctor este anchetata de comisia de etica, dar mai multe nu vreau sa comentez deocamdata", a spus Maria Olaru, managerul Spitalului de Obstetrica si Ginecologie.

 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...