Mamele care nasc in concediul de crestere a copilului iau inca 600 lei

Mamele care beneficiaza de concediul maternal de doi ani, pe baza vechii ordonante, si care nasc inca un copil in aceasta perioada, vor primi inca 600 de lei. Guvernul a aprobat miercuri normele de aplicare a noii ordonante privind acordarea indemnizatiei maternale.

In conformitate cu prevederile noii legislatii, parintii care se afla in concediu de crestere a copilului pentru copii nascuti dupa 1 ianuarie 2011, si care in timpul acestui concediu, au un al doilea copil, vor beneficia - pana la finalul concediului de crestere acordat pentru primul copil - de un stimulent de 600 de lei, platit lunar, se arata intr-un comunicat al Guvernului remis Ziare.com.

La finalul concediului de maternitate acordat pentru primul copil, se va stabili indemnizatia de crestere pentru cel de-al doilea copil, in functie de varianta pe care o va alege parintele.

"Desi pe legea veche nu s-a acordat pana acum acel stimulent de 600 de lei pentru al doilea copil, noi am spus ca din 1 ianuarie 2011 al doilea copil nascut dupa aceasta data are acest stimulent de 600 de lei pana cand intra in plata indemnizatia pentru al doilea copil. Nu am luat absolut nimic, am venit cu ceva in plus acestei legi. Am oferit cu ceva in plus si am cautat o garantie ca sa stimulam acele persoane care doresc sa e se intoarca la locul de munca si a fost definitia pe care eu am pus-o in practica din prima zi a mandatului meu: orice metoda de stimulare privind intoarcerea la locul de munca va fi sustinuta de catre ministrul Muncii", a declarat miercuri Ioan-Nelu Botis, ministru al Muncii, potrivit Newsin.

De asemenea, noul act normativ garanteaza stabilitatea locului de munca, prin prelungirea cu pana la 6 luni a interdictiei de concediere a persoanei revenite din concediul de 1 an pentru cresterea copilului, respectiv 3 ani,incazul copilului cu handicap.

"Daca pana astazi, pe OUG 148, nu au fost acordate unele garantii privind locul de munca, noua lege face acest lucru (...) Garantam, ca o situatie de exceptie, inca sase luni, cel putin, locul de munca in sensul ca nu este obligatoriu ca dupa doi ani sa fii concediata, dar nimeni nu a sesizat ca OUG 148 nu oferea aceasta garantie. Noi am venit si am oferit aceasta garantie prin lege. In plus, pentru mamicile copiilor cu handicap, care raman acasa trei ani, exista aceasta prevedere", a adaugat Botis, citat de ziare.com.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Libidoul scăzut: factori la care nu te gândești

Thursday, 25 June 2026

Ce înseamnă libidoul Libidoul este pur și simplu nivelul tău de dorință sexuală, iar el variază natural de la o perioadă la alta. Nu e o constantă pe care o ai sau o pierzi definitiv...

NOAPTEA TRECUTĂ! Foc aprins în stradă, la Ghetouri. Polițiștii au intervenit imediat!

Thursday, 25 June 2026

În noaptea de 24 iunie, în jurul orei 23:00, polițiștii au observat pe una dintre camerele de supraveghere instalate în Parcul Tineretului, zona ghetourilor, un grup format din fem...

AJPIS Botoșani: Ajutoare de urgență pentru 24 de familii și persoane singure care se află în situații de necesitate!

Thursday, 25 June 2026

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Botoșani a efectuat plata ajutoarelor de urgenţă acordate prin Hotărâre de Guvern, în valoare totală de 94.500 de lei, pent...