În cursul zilei de joi, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 9 Vlăsinești au oprit pentru control, în localitatea Negreni, un tractor ce avea asamblată o remorcă, fără a avea montate plăcuțe cu numere de înmatriculare, condus de un bărbat, de 49 de ani, din comuna Știubeni.
În urma verificărilor efectuate de către polițiști, s-a stabilit faptul că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule iar atât tractorul, cât și remorca respectivă nu sunt înmatriculate sau înregistrate.
Totodată, bărbatul, împreună cu alte patru persoane, ar fi recoltat porumbul de pe suprafața de teren proprie și ar fi sustras porumbul situat pe terenul învecinat, ce aparține unei societăți, cantitatea totală de porumb recoltată fiind de circa 5.000 kg.
Mai mult decât atât, conducătorul ansamblului emana halenă alcoolică, context în care a fost testat cu aparatul etilometru din dotare, rezultând o concentrație de 0,21 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În vederea continuării cercetărilor, s-a procedat la indisponibilizarea tractorului și remorcii folosite la comiterea faptelor, precum și a cantității de porumb.
Polițiștii continuă cercetările într-un dosar penal pentru comiterea infracțiunilor de furt, conducerea unui vehicul fără permis de conducere și punerea în circulație a unui vehicul neînmatriculat.