La fel ca în anii trecuți, preoții vor aștepta Lumina Sfântă pe Aeroportul „Ștefan cel Mare" din Suceava, unde ulterior va fi împărțită delegațiilor preoțești de la mănăstiri și de la parohii din Botoșani și Suceava. Credincioșii vor primi Lumina de la preoți la miezul nopții, în cadrul slujbei de Înviere.
Confirmare la Suceava
Lumina Sfântă de la Ierusalim va ajunge și în acest an la Suceava. Cel puțin așa a anunțat joi, după ședința Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Șoldan, președintele administrației din județul vecin.
Gheorghe Șoldan a asigurat că au fost făcute demersurile necesare pentru aducerea Luminii Sfinte și în acest an. Șeful CJ Suceava nu a oferit detalii suplimentare legate de organizare, însă a subliniat că Lumina Sfântă va fi adusă pe cale aeriană, în seara zilei de sâmbătă, 11 aprilie.
Confirmarea vine în contextul în care Ambasada Israelului în România a anunțat, marți, că autoritățile israeliene au început pregătirile logistice pentru aducerea Luminii Sfinte de la Ierusalim, în pofida contextului complicat de securitate din regiune.
Într-un mesaj publicat pe rețelele de socializare, instituția a transmis că „statul Israel face toate demersurile necesare pentru a facilita aducerea Luminii Sfinte de la Ierusalim în România cu ocazia sărbătorii de Paște”.
