În cadrul manifestărilor derulate în cadrul Săptămânii Altfel, poliÈ›iÈ™tii au fost invitaÈ›ii elevilor È™i profesorilor Liceului Alexandru cel Bun din municipiul BotoÈ™ani.
SiguranÅ£a pe Internet a fost subiectul dezbătut de poliÅ£iÅŸti cu elevii acestei unități de învățământ. Recomandările generale s-au referit la protejarea datelor personale, protejarea parolei, evitarea întâlnirilor cu persoane cunoscute pe internet sau anunÅ£area părinÅ£ilor despre intenÅ£ia unor astfel de întâlniri, selectarea atentă a imaginilor pe care le postează pe internet, respingerea unor contacte „agresive” venite din partea altor persoane ÅŸi anunÅ£area acestor incidente.
Astăzi, 26 octombrie, Inspectoratul de Poliţie al judeţului Botoşani a fost vizitat de 25 de elevi din clasa a XI a, din cadrul liceului Alexandru cel Bun din municipiul Botoşani.
Gazdele elevilor au fost poliÅ£iÅŸtii din cadrul Compartimentului de Analiză ÅŸi Prevenire a Criminalităţii – IPJ BotoÅŸani, dar tinerii s-au întâlnit ÅŸi cu poliÅ£iÅŸtii criminaliÅŸti, care le-au prezentat aspecte din activităţile, îndatoririle ÅŸi responsabilităţile de la locul de muncă.
Elevilor participanÈ›i la activitate li s-au oferit ÅŸi informaÈ›ii cu privire la structura instituÈ›iilor de învățământ subordonate Inspectoratului General al PoliÈ›iei Române, modalitățile de înscriere È™i participare la concursurile de admitere.