Lacrimi și flori pe ultimul drum al Niculinei-GALERIE FOTO

Râuri de lacrimi au curs în Joia Mare în Hilișeu-Crișan și toată suflarea satului a condus-o pe ultimul drum pe Niculina, adolescenta de 17 ani care a sfârșit în chinuri groaznice după ce a fost înjunghiată de 12 ori și mai apoi incendiată de un tânăr de 23 de ani care nu accepta că fata nu vrea să îi fie iubită.

Alături de adolescentă, pe ultimul drum, au fost și colegii de la Grupul Școlar Regina Maria din Dorohoi care încă sunt șocați de ceea ce s-a întâmplat, dar și prieteni și rude.

La înmormântare a participat și primarul comunei Hilișeu-Horia, Ioan Butnaru, care spune că întreaga comunitate este șocată și nici bătrânii nu își amintesc să se mai fi petrecut vreo faptă de o asemenea cruzime la ei în sat.

“În aceste momente cuvintele sunt de prisos. Cu toții ne întrebăm de ce a trebuit să se întâmple această scenă atât de groaznică pentru întreaga comunitate. Să dăm răspunsuri acum la întrebări este prea devreme, dar poate că în timp vom afla de ce s-a întâmplat așa ceva", a spus primarul comunei Hilișeu-Horia.

Oamenii din sat spun că bărbatul care a ucis-o pe Niculina era cunoscut ca fiind o persoană violentă, dar nu credeau vreodată că ar putea face o asemenea faptă.












Educatoarea lui Cătălin Andronicese a povestit că încă de mic acesta bătea copiii, de la vârsta de 4 ani crescând fără tată.

“E prima dată când se întâmplă așa ceva în zona noastră, toată lumea e șocată. Eu pe ei doi nu i-am văzut niciodată împreună", a spus o femeie din sat.

O colegă a Niculinei, care a fost în același microbuz cu ea în ziua în care a murit, dar care a coborât în altă stație, își amintește că după ce au ieșit de la ore au mers și au cumpărat înghețată și tânăr era fericită că se apropie vacanța și își făcea planuri cum să petreacă Paștele.

Niculina iubea foarte mult florile, iar colegii și prietenii au venit la înmormântare cu brațele pline de flori, pe care le-au aruncat peste mormântul fetei.












Tinerii au purtat în piept flori de nuntă, iar Niculina a fost îmbrăcată în rochie de mireasă. Pe chipul ei se puteau vedea arsurile, și nu mai semăna deloc cu cel al fetei pe care o știau toți.

La căpătâi i-au stat în permanență părinții sfâșiați de durere, și cei doi frățiori, un băiat și o fată. Niculina a fost condusă pe ulitmul drum și de către prietenul ei, care a fost copleșit de durere și a rămas în urma cortegiului funerar, fiind ținut în permanență de brațe de doi prieteni. 

Slujba de înmormântare a fost oficiată de trei preoți, iar copila își doarme somnul de veci în cimitirul din satul Hilișeu-Horia. De pe dealul unde este cimitirul se vede casa celui care a băgat-o în mormânt.

Pe toată perioada înmormântării, în zonă au fost și echipaje de Poliție, dar și de la Poliția de Frontieră și agenți de pază de la Primărie.













 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Astăzi are loc tragerea la sorţi a Superligii: Vom afla programarea meciurilor FC Botoșani în sezonul 2026/2027!

astăzi, 08:56

Tragerea la sorţi a programului ediţiei 2026-2027 a SuperLigii României va avea loc astăzi, de la ora 15.00, la hotelul Marriott din Bucureşti. Echipele care vor evolua în Superlig...

„Ștefan Luchian – 110 ani de nemurire prin artă” la Muzeul „Ștefan Luchian” din Ștefănești!

astăzi, 08:23

Duminică, 28 iunie 2026, Muzeul „Ștefan Luchian” din Ștefănești organizează un eveniment comemorativ dedicat împlinirii a 110 ani de la moartea marelui pictor român Ștef...

Marius Croitoru a spus ce trebuie să facă FC Botoșani în sezonul viitor: ”Nu ne grăbim, vrem plus valoare!”

astăzi, 08:03

FC Botoșani pregătește noul sezon cu obiective mai îndrăznețe decât în stagiunea precedentă. Antrenorul consideră că unul dintre marile avantaje ale formației este faptul...