La plecarea unui dascăl: ”Nu există misiune şi demnitate mai înaltă decât cea de învăţător!”

O profesoară din Botoșani s-a stins din viață. Şi-a iubit elevii ca niște părinți pătrunzând în sufletul lor cu discreţia omului înţelept şi iscusit.

”Nu există misiune şi demnitate mai înaltă decât cea de învăţător.  Însuşi Mântuitorul a împlinit la modul desăvârşit această slujire. Profesia aceasta este o lucrare din dragoste spre mai multă dragoste, căci pe măsură ce dragostea învăţătorului, a profesorului, se revarsă în sufletul învăţăcelului, face să crească în el o dragoste – răspuns; ele se întreţin reciproc, menţinând cele două suflete într-o strânsă comuniune”, transmite părintele Teodor Ciurariu la plecarea în veșnicie a profesoarei Brândușa Neamțu.

 



Familia Vasile și Brândușa Neamțu
a înţeles complexitatea şi nobleţea acestei profesiuni, cu care s-au identificat, spune părintele Teodor Ciurariu.

Au stăruit în a sădi în generaţiile de elevi pe care i-a educat bucuria cunoaşterii, sporind capacitatea lor de a-şi rezolva îndoielile şi neliniştea, de a nu fi lăsaţi pradă ignoranţei, spiritului obtuz şi obscurantismului. Şi-au iubit elevii ca niște părinți pătrunzând în sufletul lor cu discreţia omului înţelept şi iscusit.

”Îşi fascinau elevii, dincolo de multitudinea informaţiilor şi a tactului pedagogic, cu glasul, cu vorbele şi cu gesturile lor pline de eleganţă, cu fineţea sufletelor lor iubitoare. Prin spiritul lor bogat, deschis, autentic, responsabil şi, mai ales, generos au exercitat asupra elevilor o puternică influenţă formativă. Prin tot ce a spus şi a făcut în spirit creator, i-a pregătit pe elevi pentru viaţă. Ştiut este faptul că educaţia primită în clasele I-IV rodeşte în inimile copiilor întreaga lor existenţă”, arată părintele din Dorohoi.

”Doamna profesor Brândușa, domnul învățător Vasile Neamțu au lăsat în urmă o viață demnă pe pământ, au lăsat copiii educați, nepoți, rude si prieteni. Printre prieteni (deși mai mic de ani) mă număr și eu ca cel care am fost colegi în cancelarie pentru câtva ani și de la care am învățat lucruri foarte frumoase și importante care nu se învață în scoli sau la facultate, ci la școala vieții”, a încheiat pr. Teodor Ciurariu.

Dumnezeu să o odihnească în pace!

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Marius Croitoru a spus ce trebuie să facă FC Botoșani în sezonul viitor: ”Nu ne grăbim, vrem plus valoare!”

astăzi, 08:03

FC Botoșani pregătește noul sezon cu obiective mai îndrăznețe decât în stagiunea precedentă. Antrenorul consideră că unul dintre marile avantaje ale formației este faptul...

Stațiunea Popăuți a obținut certificatele de recunoaștere pentru Karakul Alb și Karakul Roz: ”Sunt creații proprii ale Stațiunii”

astăzi, 07:28

Echipa de cercetători din cadrul Stațiunii de Cercetare-Dezvoltare pentru Creșterea Ovinelor și Caprine “Popăuți” din județul Botoșani a reușit să obțină omologarea a două noi...

Când un electrician are nevoie de ajutor!

astăzi, 07:15

Doi electricieni pe un stâlp de înaltă tensiune. Unul din ei catre o babuta care trecea p-acolo: – Ne dati va rog frumos sarma aia rosie? Babuta ridica sarma si le-o da, la care ...