Jandarmii botosaneni, "imbolnaviti" pe capete de disponibilizari!

La Botosani, mai bine de jumatate dintre jandarmii care nu au trecut testarea pentru a-si pastra posturile se afla in prezent in concediu medical. Astfel, dintre cei 17 subofiteri care nu au reusit sa obtina nota de trecere si au fost pusi la dispozitia sefului MAI, 10 sunt in concediu medical. Acestia ar fi trebuit ca, pe 15 septembrie, sa fie trecuti in rezerva, la fel cum s-a intamplat cu ceilalti 7 colegi ai lor.

"Din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judetean, 10 subofiteri care au fost pusi la dispozitie au intrat in concediu medical. Ei trebuiau trecuti in rezerva incepand cu data de 15 septembrie, dar dat fiind faptul ca au intrat in concediu medical sau sunt spitalizati nu s-a intamplat acest lucru. S-au facut verificari, cei in cauza au fost gasiti la domiciliu. In legatura cu veridicicatea acordarii concediilor medicale, aceasta va fi stabilita de o comisie de specialisti", a declarat Plt. maj. Dan Izotov, Subofiţer relaţii publice in cadrul IJJ Botosani.

Reamintim ca ministrul de Interne, prezent la Botosani saptamana trecuta, a anuntat ca a dispus controale stricte la cei care au intrat in concediu medical dupa ce au fost declarati respinsi la testari.

"Foarte multe persoane au intrat in concediu medical si deja am dispus corpului de control sa verifice, sa vedem care este situatia pe fiecare judet in parte si sa vedem cat de bine fundamentate sunt aceste decizii de a le acorda concediu medical celor care urmeaza sa fie disponibilizati. Avem la Jandarmerie 291 de jandarmi in concediu medical, majoritatea au luat concediu medical dupa ce au fost evaluati si nu au trecut acel test de evaluare, iar in ceea ce priveste ISU avem 126 de persoane in momentul de fata in concediu medical. Nu cunosc in amanunt pe fiecare judet in parte situatia, dar voi verifica pe fiecare judet in parte sa vedem cum stam", a declarat la Botosani Traian Igas, ministrul Administratiei si Internelor.

Traian Igas a mentionat ca dispune si de parghiile necesare pentru a-i sanctiona pe cei care se fac vinovati, in cazul in care se va constata ca aceste concedii medicale sunt fictive. Vor fi sanctionati inclusiv medicii din cadrul Ministerului, daca se va descoperi ca au incalcat legislatia.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Libidoul scăzut: factori la care nu te gândești

Thursday, 25 June 2026

Ce înseamnă libidoul Libidoul este pur și simplu nivelul tău de dorință sexuală, iar el variază natural de la o perioadă la alta. Nu e o constantă pe care o ai sau o pierzi definitiv...

NOAPTEA TRECUTĂ! Foc aprins în stradă, la Ghetouri. Polițiștii au intervenit imediat!

Thursday, 25 June 2026

În noaptea de 24 iunie, în jurul orei 23:00, polițiștii au observat pe una dintre camerele de supraveghere instalate în Parcul Tineretului, zona ghetourilor, un grup format din fem...

AJPIS Botoșani: Ajutoare de urgență pentru 24 de familii și persoane singure care se află în situații de necesitate!

Thursday, 25 June 2026

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Botoșani a efectuat plata ajutoarelor de urgenţă acordate prin Hotărâre de Guvern, în valoare totală de 94.500 de lei, pent...