Iulian Rotaru conduce detașat și în cea de-a treia zi de concurs. Pompierul botoșănean s-a clasat, din nou, pe primul loc

Iulian Rotariu continuă evoluția de excepție în Bolivia. În cea de-a treia etapă a cursei „Ultra Bolivia Race”, pompierul botoșănean a reușit să-și domine din nou toți adversarii, încheind competiția tot pe locul I.

Iulian a reușit să parcurgă cei 33 de kilometri dintre Alcaya și Colcaya în 3 ore, 53 de minute și 15 secunde, fiind urmat de germanul Sascha Gramm, ocupantul locului doi. Până la finalul cursei, Iulian Rotaru mai are de parcurs 127 de kilometri.

„De data aceasta, colegul nostru, plt.adj. Iulian Rotariu, a terminat etapa cu 13 minute înaintea principalului său adversar, germanul Sascha Gramm, care s-a clasat tot pe treapta a doua a podiumului, însă la timpul general diferența dintre cei doi se mărește de la o etapă la alta. Astfel, în etapa de ieri, 22 septembrie, Iulian Rotariu a parcurs cei 33 de kilometri dintre Alcaya și Colcaya în 3 ore, 53 de minute și 15 de secunde.”, transmite ISU Botoșani.

Organizată de Canal Aventure, cursa se va desfășura în perioada 20 – 26 septembrie a.c. concurenții urmând să parcurgă o distanță totală de 220 de kilometri, în şapte etape. Deși inițial s-au înscris în cursă 17 ultramaratoniști, la start s-au aliniat doar 14 sportivi, printre care și o femeie. Iulian Rotariu este singurul român participant la această competiție.