ISU Botoșani: Șase pompieri înaintați în gradul militar următor, de Ziua Pompierilor din România! (Foto)

La ceas aniversar, șase pompieri din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” al Județului Botoșani, care s-au evidenţiat prin modul exemplar de îndeplinire a atribuţiilor de serviciu, au fost înaintați în gradul militar următor, înaintea expirării stagiului minim.

Ziua Pompierilor din România este sărbătorită, în fiecare an, pe 13 septembrie, marcând un moment important din istoria Armei. Evenimentul amintește de Bătălia din Dealul Spirii din anul 1848, când pompierii bucureșteni, sub comanda căpitanului Pavel Zăgănescu, au înfruntat trupele otomane pentru a sprijini revoluționarii care luptau pentru libertate și independență. Deși numeric inferiori, aceștia au demonstrat curaj și o dăruire exemplară, devenind simboluri ale eroismului și devotamentului față de țară.

 

Astăzi, Ziua Pompierilor este o ocazie de a aduce un omagiu celor care au luptat în trecut și au dat dovadă de sacrificiu, dar și de a evidenția curajul, altruismul și solidaritatea pompierilor care sunt mereu pregătiți să intervină în situații de urgență pentru a proteja viețile și bunurile cetățenilor. 

Instituția pompierilor români s-a dezvoltat continuu, de la primele intervenţii pentru stingerea incendiilor, la actuala gestionare a tuturor situaţiilor de urgenţă: inundaţii, alunecări de teren, mişcări seismice, epidemii, înzăpeziri, secetă, accidente tehnologice, radiologice, nucleare, biologice sau alte calamităţi naturale, descarcerare şi prim ajutor acordat persoanelor aflate în situaţii deosebite.

La ceas aniversar, șase pompieri din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” al Județului Botoșani, care s-au evidenţiat prin modul exemplar de îndeplinire a atribuţiilor de serviciu, au fost înaintați în gradul militar următor, înaintea expirării stagiului minim.

Este vorba de șase subofițeri, astfel:

-  la gradul de plutonier adjutant șef – Costel – Daniel Tănasă;

-  la gradul de plutonier major  – Andrei – Daniel Ochian și Ioan Bompa;

- la gradul de plutonier – Oana – Gabriela Tudor, Andrei Baltag și Constantin Cătălin Huștiuc.

Cu această ocazie, inspectorul șef al ISU Botoșani, colonel Dan – Decebal Muraru, le-a transmis faptul că înaintarea în grad constituie un moment de o semnificație aparte pentru fiecare militar.

Este expresia recunoașterii muncii depuse, a devotamentului față de misiunea nobilă de protejare a vieții, a mediului și a valorilor materiale, dar și a respectului față de principiile deontologiei profesionale.







 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Amenzi de peste un milion de lei pentru mai multe primării din Botoșani! (Foto)

astăzi, 12:05

În data de 26.06.2026 comisarii de mediu din Botoșani au finalizat acțiunile de inspecție și control conform tematicului planificat pentru verificarea stadiului de realizare a măsurilor pri...

Codul ROȘU de caniculă pentru județul Botoșani, prelungit până pe 1 iulie!

astăzi, 11:08

Nu scăpăm de caniculă. Administrația Națională de Meteorologie a actualizat prognoza și a prelungit avertizarea de Cod Roșu de caniculă pentru județul Botoșani până la data de 1 iuli...

Botoșăneni apreciați cu diplome de excelență din partea Consulatului României de la Cernăuți! (Foto)

astăzi, 10:12

Aceste momente dureroase, dar importante, din istoria poporului român, au fost comemorate, vineri, la Oroftiana de Sus, din județul Botoșani. Evenimentul a avut loc chiar în apropierea f...