Iohannis, despre casa pe care a pierdut-o in instanta: Solutia nu e buna, ma nemultumeste
Stiri Botosani Monday, 16 November 2015 ActualitateSeful statului a spus ca solutia Curtii de Apel Brasov il nemultumeste si ca personal considera ca nu este buna si o va contesta.
"Aceasta solutie, dupa parerea mea, nu este buna. Ma nemultumeste si impreuna cu avocatii mei cautam cele mai bune cai pentru a contesta aceasta solutie", a spus Klaus Iohannis, intr-un interviu acordat TVR 1.
Amintim ca pe 12 noiembrie judecatorii brasoveni au dat castig de cauza fostilor chiriasi, pentru ca familia lui Klaus Iohannis a depus recurs prea tarziu la decizia din prima instanta luata de Tribunalul Bucuresti.
In acest proces este vorba despre un imobil din centrul Sibiului cu un istoric complicat. Casa respectiva a fost nationalizata, iar sotii care o detineau au murit intre timp si familia lor nu a mai revendicat-o.
In anul 1997, imobilul a fost cumparat de chiriasii care au locuit acolo o perioada, insa doi ani mai tarziu si-a facut aparitia un presupus nepot al proprietarilor de drept.
Acesta a revendicat imobilul si l-a cumparat, iar chiriasii au ramas fara drept de proprietate.
De la acest nepot a cumparat familia lui Iohannis imobilul, insa chiriasii au contestat tranzactia, motivand ca nepotul este, in realitate, un impostor, care a pus mana pe casa in baza unor acte false, ceea ce inseamna ca familia presedintelui nu o putea cumpara de la acesta.
Chiriasii au castigat procesul la Tribunalul Brasov, iar sentinta a ramas definitiva prin decizia de joi a Curtii de Apel Brasov. Astfel, magistratii au hotarat trecerea imobilului din proprietatea lui Klaus Iohannis in proprietatea chiriasilor, incheie ziare.com.
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)
NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚ Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati, au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...
Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!
Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...
Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!
S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 1.80 secunde