Iohannis, despre casa pe care a pierdut-o in instanta: Solutia nu e buna, ma nemultumeste

Presedintele Klaus Iohannis a vorbit luni despre decizia Curtii de Apel Brasov in urma careia a pierdut procesul in care se judeca pentru o casa din centrul Sibiului cu fostii chiriasi.

Seful statului a spus ca solutia Curtii de Apel Brasov il nemultumeste si ca personal considera ca nu este buna si o va contesta.

"Aceasta solutie, dupa parerea mea, nu este buna. Ma nemultumeste si impreuna cu avocatii mei cautam cele mai bune cai pentru a contesta aceasta solutie", a spus Klaus Iohannis, intr-un interviu acordat TVR 1.

Amintim ca pe 12 noiembrie judecatorii brasoveni au dat castig de cauza fostilor chiriasi, pentru ca familia lui Klaus Iohannis a depus recurs prea tarziu la decizia din prima instanta luata de Tribunalul Bucuresti.

In acest proces este vorba despre un imobil din centrul Sibiului cu un istoric complicat. Casa respectiva a fost nationalizata, iar sotii care o detineau au murit intre timp si familia lor nu a mai revendicat-o.

In anul 1997, imobilul a fost cumparat de chiriasii care au locuit acolo o perioada, insa doi ani mai tarziu si-a facut aparitia un presupus nepot al proprietarilor de drept.

Acesta a revendicat imobilul si l-a cumparat, iar chiriasii au ramas fara drept de proprietate.
De la acest nepot a cumparat familia lui Iohannis imobilul, insa chiriasii au contestat tranzactia, motivand ca nepotul este, in realitate, un impostor, care a pus mana pe casa in baza unor acte false, ceea ce inseamna ca familia presedintelui nu o putea cumpara de la acesta.

Chiriasii au castigat procesul la Tribunalul Brasov, iar sentinta a ramas definitiva prin decizia de joi a Curtii de Apel Brasov. Astfel, magistratii au hotarat trecerea imobilului din proprietatea lui Klaus Iohannis in proprietatea chiriasilor, incheie ziare.com.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Primire demnă de niște campioni mondiali: Hyperion Robotics s-a întors acasă!

astăzi, 09:16

A fost multă bucurie, cu meritate aplauze, emoție și multe vise pentru viitor! Echipa Hyperion Robotics, a Colegiului Național ”Mihai Eminescu” din Botoșani, a revenit din Statel...

Botoșănence de altădată, promotoare ale portului popular românesc

astăzi, 08:50

Astăzi sărbătorim Nașterea Sfântului Ioan  Botezătorul, cunoscută și sub numele de „Sânzâiene”, o sărbătoare solară și florală plină de bucurie. Cu...

L-ai aplaudat pe Daniel Buzdugan la Botoșani? Ce s-a întâmplat în acea dimineață cu ”vocea” de la Radio ZU: ”Am sunat de pe drum la 112!” - FOTO

astăzi, 08:16

Zeci de botoșăneni au petrecut, luni dimineață, câteva ore alături de Bizdugan, Morar și Emma, cei trei carismatici prezentatori de la Radio Zu, aflați în RadioAventura prin Rom&aci...