Investitii de 5 milioane de euro in orasul Flamanzi!

Investitii de 5 milioane de euro in orasul Flamanzi!

 CONSTANTIN PITORAC, primarul orasului Flamanzi  

Primarul orasului Flamanzi, Constantin Pitorac, a anuntat ca a semnat contractul de finantare pentru Planul Integrat de Dezvoltare Urbana, in baza caruia urmeaza a fi realizate, cu fonduri europene, o serie de investitii.

Este vorba de proiecte care vizeaza infrastructura, montarea de camere video in diferite zone ale orasului si infiintarea unui centru de sprijinire a afacerilor.

“In cadrul proiectului de infrastructura avem de modernizat zece strazi, pe o lungime totala de 11 kilometri, doua poduri din beton peste paraul Tulburea si peste Varnita, modernizarea a 14 statii auto si a 4.500 metri patrati de trotuare. In ceea ce priveste monitorizarea video, vom avea 45 de camere video cu care vor fi monitorizate punctele mai fierbinti din localitate. Cand spun puncte fierbinti ma refer la institutii, la locurile unde sunt agolmerari importante de persoane, piata, obor, intersectii importante. Cat priveste centrul de sprijinire al afacerilor este o chestiune care, cu siguranta, va da un impuls sistemului de afaceri din localitate si cred ca va fi benefic", a precizat Constantin Pitorac, primarul orasului Flamanzi.

Edilul spune ca proiectul este cel mai important din ultimii 20 de ani.

Proiectul are o valoarea totala de 5 milioane de euro.

Partea de cofinantare, ce va trebui suportata de Primaria din Flamanzi, este de 2% in cazul proiectelor cu infrastructura si camerele video, si de 49% in proiectul cu centrul de afaceri. Banii vor fi asigurati din bugetul local si dintr-un credit bancar.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Hram în mai multe localități din Botoșani, jandarmii vor fi la datorie!

astăzi, 16:38

În următoarele două zile, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani, în cooperare cu partenerii instituționali, va asigura ordinea și siguranța publică la manifestările cultural...

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...