Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani a făcut primul pas spre independența energetică! (Foto)

În ziua de miercuri, 28 mai, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani a făcut un pas important către sustenabilitate și eficiență, prin accesarea unui proiect de instalare a unor capacități de producere a energiei electrice din surse regenerabile, destinate consumului propriu.

Colonelul Boariu Cristian, inspector șef, alături de responsabilul de proiect, căpitan Gîndu Ciprian, șeful Serviciului Logistic, a semnat contractul de finanțare aferent proiectului, în prezența domnului Sebastian-Ioan Burduja, Ministrul Energiei. Evenimentul marchează începutul unui demers strategic pentru independența energetică a instituției.

 

Proiectul intitulat „Centrală fotovoltaică trifazată pentru Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani” a fost depus în cadrul apelului lansat de Ministerul Energiei: „Sprijinirea investițiilor în noi capacități de producere a energiei electrice din surse regenerabile pentru autoconsum pentru entități publice”. Apelul face parte din programul de investiții finanțat prin Fondul pentru Modernizare, gestionat de Ministerul Energiei.

Prin implementarea acestui proiect, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani va avea asigurată energie electrică dintr-o sursă 100% regenerabilă și nepoluantă cu ajutorul panourilor fotovoltaice. Astfel, se contribuie activ la protejarea mediului înconjurător, reducerea emisiilor de carbon și la optimizarea costurilor cu energia electrică.

Valoarea totală a proiectului este de 453.579,72 lei, iar durata estimată de execuție, conform studiului de fezabilitate, este de 24 luni.

Pe lângă beneficiile directe de ordin economic, proiectul încurajează utilizarea energiei verzi, o energie provenită 80% din surse naturale regenerabile, și susține tranziția către un model durabil de consum energetic în instituțiile publice.


 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...

Amenzi de peste un milion de lei pentru mai multe primării din Botoșani! (Foto)

astăzi, 12:05

În data de 26.06.2026 comisarii de mediu din Botoșani au finalizat acțiunile de inspecție și control conform tematicului planificat pentru verificarea stadiului de realizare a măsurilor pri...