Îndrăgostiții din Botoșani care furau bijuterii se vor revedea în sala de judecată

După ce judecătorii i-au despărţit pe cei doi îndrăgostiţi acuzaţi că au furat bijuterii în valoare de aproximativ 2.100 de lei din magazine de profil din municipiul Suceava, procurorii le-au dat întâlnire celor doi în sala de judecată.

În cursul zilei de vineri, procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Suceava au dispus trimiterea în judecată a lui Marius Cătălin Ababei (25 de ani), din municipiul Botoşani, arestat preventiv în urmă cu aproximativ două săptămâni, şi a partenerei acestuia, Nina Stoica (22 de ani), din municipiul Bucureşti, aceasta din urmă cercetată în stare de libertate.

Cei doi vor fi judecaţi pentru furt calificat, după ce, potrivit anchetatorilor, pe 2, respectiv 18 februarie a.c., au furat din două magazine de bijuterii, unul din incinta Iulius Mall, cealaltă din centrul municipiului Suceava.

Furturile au fost surprinse de camerele de supraveghere video ale celor două magazine. Furtul de la mall a fost comis de Nina Stoica, în timp ce vânzătoarea îi arăta iubitului bucureştencei mai multe bijuterii, iar al doilea, cel de la bijuteria din centrul Sucevei, de către Ababei, chiar dacă de faţă erau mai mulţi clienţi.

Fiind audiaţi, cei doi şi-au recunoscut faptele, motivând că au sustras bijuterii pentru a le valorifica şi a face rost de bani, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Suceava, inspectorul principal Ionuţ Epureanu.

Dacă fata are cazierul curat, Marius Cătălin Ababei este un client mai vechi al oamenilor legii, suferind mai multe condamnări în trecut pentru infracţiuni de furt.

Sursa: Monitorul de Suceava

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...