Botoşăneanca a fost adusă cu AmbulanÅ£a după ce a acuzat dureri în piept.
Când a ajuns în curtea Spitalului JudeÅ£ean Mavromati, ÅŸoferul AmbulanÅ£ei nu a putut pătrunde pe aleea de acces către Unitatea de Primiri UrgenÅ£e întrucât aceasta era blocată de un autoturism particular.
În timp ce aÅŸtepta în Ambulanţă eliberarea căii de acces femeia de 73 de ani a intrat în stop cardio-respirator.
Ea a fost dusă în UPU, dar, în ciuda eforturilor medicilor care au resuscitat-o, nu a mai putut fi salvată.
Din păcate, la Spitalul JudeÅ£ean de Urgenţă se întâmplă aÅŸa cum se întâmplă în multe locuri din România, nu se respectă nimic. Accesul ambulanÅ£ei în spital nu ar trebui să fie restricÅ£ionat pentru că are un acces separat. E vorba ÅŸi de educaÅ£ia unor oameni. Regret ceea ce s-a întâmplat. Noi avem un plan de măsuri în ceea ce priveÅŸte parcarea, pe care îl vom implementa ÅŸi vom monta o barierăa spus Viorel Iliuţă, managerul Spitalului JudeÅ£ean.
