Inconstienţă la beţie: A lovit cu maşina un pieton, apoi a plecat liniştit acasă!

Un botoşănean este cercetat penal după ce a lovit cu maşina un băiat de 17 ani şi apoi a părăsit locul faptei. Oamenii legii au constatat că şoferul era beat, el fiind depistat la jumătate de oră după comiterea accidentului rutier.

La data de 24.12.2011, în jurul orei 20.00,  M. Mihai, de 55 ani, din comuna Coșula, în timp ce conducea o autoutilitară pe DJ 208 H, pe relația Coșula-Pădureni, surprinde și accidentează pe Ţ. Vasile, de 17 ani, din localitate, care se deplasa regulamentar, în calitate de pieton, pe drumul public.

În urma accidentului a rezultat vătămarea corporală ușoară a minorului, care a fost transportat la Spitalul de Pediatrie Botoșani, unde a primit îngrijiri medicale.

După producerea accidentului, conducătorul auto a părăsit locul faptei, fără încuviinţarea organelor de poliţie, garând autoutilitara în curtea  locuinţei sale. Acesta a fost depistat de poliţişti în jurul orei 22.30 şi, fiind testat cu aparatul etilotest, a rezultat o concentraţie de 0,81 mg/l alcool pur în aerul expirat; a fost condus la Spitalul Judeţean Botoşani, unde i s-au recoltat probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.

Faţă de M. Mihai se efectuează cercetări sub aspectul săvărşirii  infracţiunilor de vătămare corporală din culpă, conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică peste limita legală şi părăsirea locului accidentului fără încuviinţarea organelor de  poliţie.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...