Curtea de Apel Iaşi a respins apelul declarat de Primăria Municipiului Botoşani în procesul deschis împotriva BRD pentru garanţia de bună execuţie a lucrărilor de pe Bulevardul Mihai Eminescu.
Magistraţii au menţinut decizia dată de Tribunalul Iaşi, în luna martie a acestui an, care, la rândul lor, au respins ca nefondată acţiunea civilă formulată de Primăria Botoşani.
Reprezentanţii Primăriei au la dispoziţie 15 zile pentru a face recurs la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie la sentinţa dată vineri de Curtea de Apel Iaşi.
Municipalitatea botoşăneană se chinuie de mai mulţi ani să recupereze de la BRD garanţia de bună execuţie a lucrărilor de reabilitare a Bulevardului. Această garanţie se ridică la aproape 600.000 de lei.
Lucrările de pe Bulevard au fost executate de firma Nova Construct din Iaşi, dar au lăsat mult de dorit.
Când Primăria Botoşani a vrut să folosească această garanţie de bună execuţie, depusă într-un cont la BRD Iaşi, s-a aflat că aceasta fusese retrasă de reprezentanţii firmei Nova Construct încă din primăvara 2008.
Primaria Botosani a fost nevoita sa repare cu resurse proprii Bulevardul, mai ales ca firma ieseana se afla in insolventa dupa ce patronul acesteia, Dionisie Simionescu, a decedat in luna februarie a anului 2009.
Încă o bătălie pierdută în instanţă de Primăria Botoşani în ceea ce priveşte garanţia de bună execuţie a Bulevardului!
Stiri BotosaniDuminică, 22 Noiembrie 2015Actualitate199 vizualizăriSpune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Câte clase trebuie să ai ca să poți conduce o mașină, ce spune legea!
Vineri, 26 Iulie 2024
773
773
Prin urmare, toți cursanții trebuie să citească și să rețină prevederile din legea circulației. Iar la finalul pregătirii, susțin un examen teoretic, în cadrul căruia răspund la &ic...
Șoferi din Suceava, prinși pe drumurile din Botoșani cu lemne transportate ilegal!
Vineri, 26 Iulie 2024
75
75
În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit faptul că acesta nu deține documente legale pentru cantitatea de 1,5 metri cubi material lemnos transportată, motiv pentru care a fost sancțion...
Invitatul de la Știri cu Gelu Graur: ”Cea mai frumoasă perioadă din an este atunci când sunt pe două roți, împreună cu soția mea!”
Vineri, 26 Iulie 2024
299
299
Pasiune, adrenalină, călătorii rapide, dar și riscuri în trafic, deseori teribilism și, din păcate, uneori tragedii. În Botoșani, în fiecare lună, zeci de persoane obțin per...