Inaugurare cu repetiție la Parcarea subterană! FOTO

Parcarea subterană a fost inaugurată, vineri, de primarul Ovidiu Portariuc, viceprimarii Viorel Iliuță și Cosmin Andrei, și Victor Mihalachi, patronul Victor Construct, firma care a executat lucrarea.

"A durat atât de mult pentru că nu erau echipamentele instalate. În vară, când am ajuns, erau niÈ™te datorii, È™i până le-am achitat È™i până am reuÈ™it să asigurăm finanÈ›area în continuare a durat ceva timp, după care a venit iarna, È™i nu s-au putut executa lucrările. În sfârÈ™it lucrurile sunt în regulă, sistemele funcÈ›ionează È™i avem toate autorizaÈ›iile necesare", a declarat viceprimanul Viorel Iliuță.

Este pentru a doau oară când parcarea se inaugurează, după ce anul trecut, înaintea alegerilor locale, obiectivul a fost inaugurat oficial de fostul primar Cătălin Flutur È™i fostul preÈ™edinte al Consiliului JudeÈ›ean, Mihai Èšâbuleac.

"Avem o relație foarte bună cu Primăria și ne-am făcut treaba. Au fost mici probleme care știm cu toții că mai apar. Este o lucrare mare, de amploare, care necesită o foarte mare atenție", a precizat Victor Mihalachi.




Parcarea subterană a fost funcÈ›ională, însă numai câteva zile, rămânând deschisă doar parcarea subterană.

În ultimele luni, deÈ™i s-a vehiculat în repetate rânduri că va fi deschisă È™i parcarea subterană, au tot fost amânări, pe de o parte din cauza datoriilor pe care municipalitatea le datora constructorului È™i,  pe de altă parte, nu erau achiziÈ›ionate È™i montate toate echipamentele.

MaÈ™inile vor putea fi parcate în parcarea subterană doar pe timpul zilei, între orele 22.00 È™i 06.00 fiind închisă.











Timpul de parcare este de două ore, È™i dacă va fi depășit È™oferii vor fi amendaÈ›i în baza unui regulament adoptat de Consiliul Local, amenzile fiind aplicate de PoliÈ›ia Locală. 

"Sunt montate camerele de supraveghere È™i există posibilitatea supravegherii pe un monitor montat la intrare, dar È™i pe un monitor de la dispeceratul pieÈ›ei. Tot timpul va fi prezent cel puÈ›in un angajat al Urban Serv care va elibera tichetele de parcare pe care È™oferii să le afiÈ™eze È™i un poliÈ›ist local care va urmări dacă se respectă intervalul orar stabilit, de două ore", a declarat Simion Drelciuc, director Urban Serv.

Parcarea este gratuită timp de cinci ani. 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

LOC DE DAT CU…EPIGRAMA (413)

astăzi, 10:12

NEMERNOLOGIA, O NOUÄ‚ DISCIPLINÄ‚   Trei autori, Steven B. Green, Dennis LaValle È™i Chris Iluminati,  au pus minte lângă minte È™i au scris un tratat cu un titlu interesant, ce...

Adolescent în stare critică, după ce s-a înecat în iazul din Guranda. Un pompier și fiul său l-au salvat!

astăzi, 09:45

Băiatul de 16 ani, dispărut în apele iazului din Guranda, a fost scos la mal de un tânăr de 20 de ani, fiul unui pompier, È™i resuscitat de acesta împreună cu tatăl său È™i alÈ...

Avarie majoră la Stația de la Ștefănești: 12 ore fără apă pentru mii de locuitori din Botoșani!

astăzi, 09:38

S.C. Nova Apaserv S.A. BotoÈ™ani informează utilizatorii că, în cursul nopÈ›ii de 27 spre 28 iunie 2026, s-a produs o avarie majoră la conducta de aducÈ›iune apă brută cu diametrul DN 560 m...