În urma unei sesizări - Doi operatori economici în vizorul Gărzii de Mediu Botoșani!

Activitatea de alimentație publică din Restaurante cu capacitatea de peste 100 de locuri se supune procedurii de emitere a autorizației de mediu.

Ca urmare a unei sesizări privind gestionarea necorespunzătoare a deșeurilor generate din activitatea de alimentație publică, tip restaurant, comisarii din cadrul Garda de Mediu Botoșani au verificat doi operatori economici din zona reclamată.

Colectarea deșeurilor generate din activitate se realizează separat, operatorii economici au prezentat contracte de valorificare și formulare de încărcare-descărcare a deșeurilor nepericuloase (inclusiv ulei uzat).

S-au stabilit în sarcina operatorilor economici măsuri preventive cu caracter permanent.

Activitatea de alimentație publică din Restaurante cu capacitatea de peste 100 de locuri se supune procedurii de emitere a autorizației de mediu.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Curți inundate și copac doborât de vânt în mijlocul străzii, după furtuna din județul Botoșani!

Thursday, 11 June 2026

Ca urmare a fenomenelor hidro-meteorologice manifestate în județ, până la ora 21:30, la Dispeceratul Integrat ISU–SAJ Botoșani au fost înregistrate două apeluri din partea ...

Starul echipei, gata de transfer: „Dacă se va plăti clauza, voi pleca”

Thursday, 11 June 2026

Sebastian Mailat (28 de ani), golgheterul celor de la FC Botoșani în sezonul recent încheiat, are șanse importante să plece de la gruparea moldoveană în această vară. Prezen...

Închisoare de un an și trei luni pentru un tânăr de 22 de ani, după ce a condus fără permis!

Thursday, 11 June 2026

La data de 10 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 4 Dorohoi au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea, emis de către Judecători...

-->