Cateva flori, cateva lumanari aprinse, o fotografie...
Botosanenii nu il uita pe Grigore Vieru. La fiecare minut, un om aprinde o lumanare, arunca o privire spre fotografia cu banderola neagra de pe cladirea Teatrului Mihai Eminescu din Botosani.
De acolo, de sus, Luceafarul poeziei din Basarabia zambeste. Nu a plecat pentru totdeuana. A lasat in urma sa cuvintele.
Cuvintele scrise din suflet, cuvintele care au cucerit o tara intreaga. Sau, mai bine spus, doua. Grigore Vieru, poetul fara pereche al Basarabiei, sufletul pereche al romanilor.
In memoria lui Grigore Vieru
Stiri BotosaniMiercuri, 21 Ianuarie 2009Actualitate45 vizualizăriSpune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Câte clase trebuie să ai ca să poți conduce o mașină, ce spune legea!
Vineri, 26 Iulie 2024
773
773
Prin urmare, toți cursanții trebuie să citească și să rețină prevederile din legea circulației. Iar la finalul pregătirii, susțin un examen teoretic, în cadrul căruia răspund la &ic...
Șoferi din Suceava, prinși pe drumurile din Botoșani cu lemne transportate ilegal!
Vineri, 26 Iulie 2024
75
75
În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit faptul că acesta nu deține documente legale pentru cantitatea de 1,5 metri cubi material lemnos transportată, motiv pentru care a fost sancțion...
Invitatul de la Știri cu Gelu Graur: ”Cea mai frumoasă perioadă din an este atunci când sunt pe două roți, împreună cu soția mea!”
Vineri, 26 Iulie 2024
299
299
Pasiune, adrenalină, călătorii rapide, dar și riscuri în trafic, deseori teribilism și, din păcate, uneori tragedii. În Botoșani, în fiecare lună, zeci de persoane obțin per...