Ilie Nastase despre maghiarii de la nationala de hochei: "O sa ajungem ca astia sa-si puna steagul Ungariei pe Arcul de Triumf iar noi sa nu facem nimic!

Fostul mare jucator de tenis Ilie Nastase le-a raspuns italienilor care l-au jignit si a comentat scandalul de la nationala de hochei, unde jucatorii nostri au cantat imnul Ungariei.

Ilie Nastase a mentionat ca nu este deranjat de faptul ca italienii au folosit apelativul "tigan" la adresa sa, deoarece aceasta este imaginea romanilor in presa din Cizma.

"Mutu si Chivu sunt facuti tigani in presa italiana mereu, cam pe toti romanii ne fac asa. Nu cred ca italienii gandesc asa. E ca si cum as spune eu ca toti italienii sunt mafioti", a afirmat Nastase pentru RTV.

In schimb, Nastase si-a schimbat radical discursul cand a venit vorba despre scandalul de la nationala de hochei, provocat de jucatorii de etnie maghiara care au preferat sa intoneze imnul Ungariei in locul celui al Romaniei.

"Daca eram colegul lor, in acel moment eu ieseam de pe gheata. Daca vor sa cante imnul Ungariei, s-o faca la ei acolo, dar nu in tricoul echipei nationale a Romaniei. Macar opinia publica trebuie sa ia atitudine, daca cei din staff-ul federatiei sau a Comitetului Olimpic Roman nu fac nimic. Dar, asa sunt oamenii de pe la noi, nepasatori, insensibili. Mi-aduc aminte ca, in urma cu cativa ani, am asistat la un meci de handbal feminin la Budapesta, Ungaria - Romania, cand au fost unii prin tribune care si-au dat pantalonii jos. O sa ajungem ca astia sa-si puna steagul Ungariei pe Arcul de Triumf iar noi sa nu facem nimic. Pentru ca asa sunt oamenii de pe la noi, insensibili. N-am mai vazut nicaieri prin lume ca o minoritate, precum cea a ungurilor, sa aiba atatea drepturi cum au la noi. Eu am mai zis, dar pe mine nu ma asculta nimeni, de ce noi, romanii, n-avem aceleasi drepturi la Budapesta? Stiti cand va merge bine Romania? Cand UDMR-ul n-o sa mai fie la putere!", a afirmat Nastase pentru Adevarul.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

Sunday, 28 June 2026

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

Sunday, 28 June 2026

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

Sunday, 28 June 2026

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...