IJPF Botosani: Sute de pachete de ţigări confiscate şi maşini indisponibilizate
Stiri Botosani Monday, 5 December 2011 ActualitateÎn data de 03.12.2011, în jurul orei 06.20, în Punctul de Trecere a Frontierei Stânca, s-a prezentat pentru a intra în ţară Vitalie D., cetăţean cu dublă cetăţenie româno-moldoveană, în vârstă de 38 ani, la volanul unui autoturism înmatriculat în România.
În urma controlului de frontieră, în toba autoturismului a fost găsită cantitatea de 75 pachete de ţigări marca Monte Carlo, timbrate R. Moldova, în valoare de 330 lei. Bărbatul a fost sancţionat cu amendă în valoare de 5000 lei, pe care a achitat-o pe loc.
În aceeaşi zi, în jurul orei 15.30, un echipaj format din poliţişti de frontieră de la Sectorul PF Stânca a oprit în trafic un autoturism înmatriculat în Bulgaria. Atât şoferul cât şi pasagerul din dreapta aveau ascunse pe corp în total 110 pachete de ţigări marca Winston, în valoare de aproximativ 500 lei. Cei doi bărbaţi au fost sancţionaţi contravenţional cu amendă în valoare totală de 3000 lei, ţigările fiind ridicate în vederea confiscării.
La scurt timp, în jurul orei 15.50, Adrian S., de 44 de ani, s-a prezentat la PTF Stânca, pe sensul de intrare în România, la volanul unui autoturism marca VW.
Poliţiştii de frontieră au solicitat efectuarea unui control amănunţit asupra autoturismului, iar în urma acestuia a fost descoperită ascunsă în rezervorul autoturismului cantitatea de 100 pachete de ţigări, marca Winston, cu timbru de Republica Moldova, în valoare de 440 lei. Bărbatul a fost sancţionat contravenţional cu amendă de 5.000 lei, iar autoturismul a fost indisponibilizat până la plata amenzii.
În această dimineaţă, în jurul orei 01.00, în Punctul de Trecere a Frontierei Stânca, s-a prezentat pentru a intra în ţară Emil B., cetăţean român, în vârstă de 41 ani, la volanul unui autoturism înmatriculat în Bulgaria.
În urma controlului de frontieră, în rezervorul autoturismului a fost găsită cantitatea de 360 pachete de ţigări marca Plugaru, timbrate R. Moldova, în valoare de aproximativ 800 lei.
Bărbatul a fost sancţionat cu amendă în valoare de 5000 lei, iar autoturismul marca VW a fost indisponibilizat până la plata amenzii.
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Hram în mai multe localități din Botoșani, jandarmii vor fi la datorie!
În următoarele două zile, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani, în cooperare cu partenerii instituționali, va asigura ordinea și siguranța publică la manifestările cultural...
Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!
La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...
Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!
La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 1.43 secunde