Iftime, după Congresul liberalilor: ”Am susținut moțiunea domnului președinte Ilie Bolojan!”

Valeriu Iftime, președintele Consiliului Județean Botoșani și liderul liberalilor botoșăneni, a absentat, duminică, de la Congresul PNL, în cadrul căruia s-au luat o serie de măsuri clare, printre care și aceea de a nu se mai recurge la o alianță cu PSD. De asemenea, în același Congres s-a cerut demisia liberalilor care colaborează cu premierul desemnat Adrian Veștea.  

În aceeași zi, PSD a decis să susțină Guvernul Veștea, din viitorul Executiv urmând să facă parte și deputatul liberal de Botoșani Eduard Mititelu, ca ministru delegat pentru transformare digitală. Audierile de miniștri vor avea loc astăzi, 22 iunie, începând cu ora 12, iar votul din plen va avea loc la ora 21.30. 

 

Iftime: ”Orice Congres, fie el și extraordinar, aduce un fel de speranță!”

Valeriu Iftime recunoaște, astăzi, că în cadrul Congresului de duminică au fost luate ”decizii majore pentru PNL”, dar insistă asupra faptului că, în urma tensiunilor, ”pierdem cu toții”. ”Nu este momentul pentru etichete radicale sau acuzații de trădare”, mai spune Iftime, spunând că liberalii care sprijină Guvernul Veștea ”își asumă responsabilitatea guvernării în momente dificile” și că ”nu sunt dușmanii noștri, ei își asumă o misiune extrem de grea”.

Redăm integral postarea lui Valeriu Iftime:

”Orice Congres, fie el și extraordinar, aduce un fel de speranță! Congresul de ieri (duminică, 22 iunie, nota red.) a adus decizii majore pentru Partidul Național Liberal. Chiar dacă noi, intern, am avut discuții și opinii diferite cu privire la oportunitatea unui congres extraordinar sau a modificării statutului, fără a avea timpul necesar pentru o dezbatere serioasă, am susținut moțiunea domnului președinte Ilie Bolojan. Suntem un partid viu, însă solidaritatea și decizia majorității sunt cele care definesc o organizație puternică.

Personal, am avut și voi avea întotdeauna o relație bazată pe un respect deosebit față de domnul președinte Bolojan.

Din păcate, tensiunile din ultima perioadă pot deschide conflicte din care, în final, pierdem cu toții. Nimeni nu are dreptatea absolută și nimeni nu greșește total. Soluția este întotdeauna dialogul, pentru că politica este, în esență, arta dialogului și a compromisului.

Una dintre deciziile importante luate la acest Congres confirmă ceea ce spun eu de o lună: avem nevoie de o formulă de guvernare bazată pe o anumită colaborare, care nu înseamnă neapărat o coaliție clasică, inclusiv cu partenerii de la PSD. Nu este vorba despre orgolii, ci despre un pragmatism administrativ obligatoriu. România are nevoie de soluții de lucru, nu de blocaje continue. Realitatea parlamentară actuală ne arată că nicio construcție guvernamentală nu se poate face fără înțelegere și conlucrare.

Nu este momentul pentru etichete radicale sau acuzații de trădare. Chiar și în formula Guvernului Veștea, colegii care își asumă responsabilitatea guvernării în momente dificile nu sunt dușmanii noștri, ei își asumă o misiune extrem de grea.

România are nevoie de un guvern stabil. Chiar dacă acest proces vine cu costuri și poate determina unii colegi să facă un pas în spate, fapt pe care îl consider o pierdere pentru partid, datoria noastră este să privim înainte și să oferim predictibilitate românilor”.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

„L-am primit cadou”: explicația unui moldovean prins cu un permis de conducere fals la frontieră!

astăzi, 12:55

Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Stânca efectuează cercetări în privința unui cetățean moldovean, asupra căruia a fost descoperit un permis de ...

Soluție DEFINITIVĂ în procesul primarului Cosmin Andrei – Decizia Curții de Apel Suceava!

astăzi, 11:56

După un lung șir de amânări, magistrații Curții de Apel Suceava au dat astăzi, 22 iunie, soluția în cazul procesului în care este edilul municipiului Botoșani, Cosmin Andrei ...

Prefectul a atacat în instanță Hotărârea CL Botoșani privind activitatea jocurilor de noroc: ”Vocea oamenilor trebuie ascultată!” - VIDEO

astăzi, 11:42

Prefectul județului Botoșani, Raluca Curelariu, a atacat în instanță Hotărârea Consiliului Local al municipiului Botoșani privind reglementarea activității jocurilor de noroc. Actu...