Iata de ce nu trebuie sa pastrezi legume in frigider

Poti lua exemplu de la supermarketuri: daca magazinele nu pastreaza anumite fructe si legume la frigider, nici noi nu ar trebui sa facem asta.

Legumele care sunt cel mai frecvent puse la frigider, desi nu trebuie, sunt ceapa, cartofii si rosiile. Acestea sunt mult mai delicioase daca sunt pastrate la temperatura camerei.

Cartofi

Frigiderele sunt mult prea reci pentru cartofi si acest lucru cauzeaza transformarea amidonului in zahar. Ei devin, astfel, dulci cand sunt gatiti si nu intr-un mod bun. Acest zahar in plus innegreste prematur cartofii cand sunt pregatiti, devenind un pic mai prosti la gust. Companiile producatoare recomanda pastrarea cartofilor intr-un loc racoros si intunecat. Daca sunt pastrati astfel, pot ramane proaspeti pentru 1-3 saptamani.

Rosii

Si rosiile au o reactie proasta fata de frig: se fac mult mai moi. Cand punem rosiile la frigider, membranele din peretii celulelor sunt vatamate, fapt ce duce la crearea unei texturi moi. Rosiile pot fi pastrate la temperatura camerei, departe de lumina soarelui.

Ceapa

Ceapa, precum rosiile, devine moale la frigider. In plus, aroma sa se va raspandi si pe alimentele de langa ea. Cel mai bine este sa pastram ceapa intr-un loc uscat, pana cand o taiem. Dupa ce o taiem, trebuie pusa la frigider, insa acoperita. Va rezista cateva zile.

Si mai important: niciodata sa nu tineti ceapa si cartofii impreuna. Ambele pot elibera gaze, care vor le vor strica mai repede. (RTV)

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Dumitru a plecat de acasă în șlapi, ultima dată alerga către Dângeni! Are două degete tăiate, cu mâna bandajată!

astăzi, 17:36

Dumitru Tudosan, în vârstă de 40 de ani (îi va împlini pe 22 octombrie), locuiește în satul Brăteni, comuna Dobârceni, în județul Botoșani. În d...

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...