Hutuleac ataca spitalele: Comisia CAS a depistat nereguli la evaluarea veniturilor si la internarile fara bilet de trimitere!

Hutuleac ataca spitalele: Comisia CAS a depistat nereguli la evaluarea veniturilor si la internarile fara bilet de trimitere!

 RODICA HUTULEAC  

Rodica Hutuleac, presedintele Casei Judetene de Asigurari de Sanatate Botosani, reclama modul in care spitalele obtin bani apeland la artificii finaciare, si anume supraevaluarea veniturilor proprii, pentru ca in acest fel sa se justifice, in acte, sumele mari la bugetul pentru cheltuieli. Mai mult, spune Rodica Hutuleac, situatia este posibila cu sprijinul DSP, care aproba aceste proiecte de buget.

"In urma analizei facute de noi la spitalele din judet, comisia a constatat ca proiectele de buget, inclusiv bugetul aprobat in urma acestor proiecte de Directia de Sanatate Publica, au fost supraevaluate, fiind vorba despre o supraevaluare facuta la veniturile proprii, pe care spitalele le incaseaza din chitante, din servicii pentru care spitalele iau bani. De exemplu, la Spitalul Judetean, in cursul anului 2010, s-au facut evaluari pe venituri proprii de 120 de miliarde de lei, iar in primele 6 luni ale anului veniturile proprii realizate sunt de 500 de milioane. Prin urmare, acest buget supraevaluat aprobat de DSP permite sa faca aceste cheltuieli nerealizandu-si bugetul pe venituri, pe cheltuieli, si merg pe datorii. Trebuie avut in vedere acest lucru, tocmai pe supraevaluarea veniturilor proprii, nu pe evaluarea contractului cu CAS, nu pe bani veniti de la Minister, ci pe veniturile proprii", a spus in plenul sedintei de CJ de luni presedintele CAS Botosani.

Rodica Hutuleac a facut referire si la modul in care spitalele fac internari fara a fi respectate procedurile in vigoare, proceduri prevazute in contractele cu CAS.
 
Astfel, spune reprezentanta Casei de Asigurari de Sanatate, foarte multe dintre spitale interneaza in afara regulamentului, adica in afara contractului cu CAS, de unde reiese, spune Hutuleac, faptul ca exista anumite interese in urma acestor internari.

"Normal ca trebuie sa respectam aceste norme. Spitalele trebuie sa interneze pacienti cu bilet de trimitere de la medicul de familie. Exista niste exceptii si acestea sunt urgentele. In urma analizei facute, sunt spitale care interneaza in afara normelor, din totalul pacientilor, procentul pacientilor fara bilet variind intre 5,5 si 60%. Este inacceptabil, pentru ca in afara de Spitalul Judetean, care este si spital de urgente, si unde se admite o medie de 50% fara bilet de trimitere, la celelalte spitale este inadmisibil sa se interneze asa. Numarul mare de internari pe care il au spitalele in afara contractului cu CAS demonstreaza ca sunt si alte interese de pe urma acestor internari", a conchis Rodica Hutuleac.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

astăzi, 20:16

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

astăzi, 19:45

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

astăzi, 19:00

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...