În 2014, toate judeţele vor primi bani de la guvern să-şi plătească datoriile către furnizori din probabil cea mai vânată resursă bugetară - sumele defalcate din TVA pentru echilibrarea bugetelor locale.
Legea spune că sumele defalcate din TVA pentru echilibrarea bugetelor locale sunt folosite pentru plata restanţelor unităţilor administrativ-teritoriale, inclusiv a instituţiilor publice finanţate integral sau parţial din bugetul local şi a spitalelor publice, faţă de furnizorii de bunuri, servicii şi lucrări.

(Foto: Economica.net)
Bugetul pe 2014 sunt discrepanţe mari între judeţe în ce priveşte alocarea acestor fonduri care pot fi folosite după bunul plac de autorităţile locale. Cel mai important criteriu de alocare a banilor de la Centru este mărimea populaţiei judeţului. Doar după acest criteriu, statul avantajează clar anumite judeţe.
Ţinând cont de suma alocată funcţie de mărimea populaţiei, cea mai mare alocare o are Tulcea, revenindu-i 152 de lei pe cap de locuitor.
E urmată de judeţele din sudul ţării şi din nordul Moldovei. Cea mai mică sumă a fost alocată judeţului Ilfov, cu 34 de lei pe cap de locuitor, urmat de Cluj cu 54 de lei.
Sursa: Economica.net