Guvernul înființează Garda Forestieră
Stiri Botosani Thursday, 11 June 2015 ActualitateMinisterul Mediului a elaborat un proiect de Ordonanță de Urgență prin care se înființează nouă gărzi forestiere teritoriale, cu rolul "implementării și controlului aplicării regimului silvic și cinegetic", scrie Evenimentul Zilei. Intenția ministerului vine în contextul în care CSAT a decis că defrișările ilegale constituie o problemă de siguranță națională. În nota de fundamentare a Ordonanței de Urgență se arată că, anual, se taie ilegal aproximativ 8,8 milioane de metri cubi de lemn, adică aproximativ o treime din tot volumul recoltat în România. Astfel, potrivit Institutului de Cercetări și Amenajări Silvice – Serviciul Forestier, între 2008 și 2014, s-au recoltat anual, în medie, 26,69 milioane metri cubi lemn. Dar, potrivit INS, volumul autorizat pentru recoltare este de doar 17,9 milioane metri cubi lemn. Ministerul Mediului apreciază că diferența dintre volumul total de lemn recoltat și cel recoltat legal "se apreciază a fi recoltată ilegal". Potrivit acestui minister, valoarea lemnului recoltat ilegal este circa 1,05 miliarde lei. În plus, ministerul Mediului menționează că, în prezent, urmare a procesului de retrocedare, numărul proprietăților foresteiere este de 800.000.
Spor de risc pentru pădurari
Potrivit proiectului de Ordonanță de Urgență, noua structură va avea 926 de angajați, din care 818 cu "atribuții de control și implementare" (o persoană la 8.000 de hectare). În prezent, numărul personalului silvic este de 399 de persoane (o persoană la 16.403 hectare). Creșterea personalului angajat să păzească pădurile ar presupune un efort bugetar, doar în 2015, de 500 de milioane de lei. În nota de fundamentare a Ordonanței nu se precizează care ar fi efortul bugetar pentru anii următori.
Conform sursei citate, salariile celor angajați în Garda Forestieră vor fi echivalente cu cele ale angajaților ANAF. În plus, aceștia vor primi un spor de risc și o cotă parte din amenzile aplicate și din suma obținută prin valorificarea lemnului tăiat ilegal și confiscat. Guvernul speră ca astfel să "reducă masiv tăierile ilegale", dar nu își stabilește o țintă concretă în acest sens.
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Fondatorul Altex a cumpărat magazinul din Botoșani închiriat de Brico Depot!
Omul de afaceri Dan Ostahie a cumpărat de la antreprenorul sucevean Bogdan Lența, proprietarul producătorului de ambalaje de hârtie Alma Viva, magazinul închiriat de Brico Depot î...
AJPIS Botoșani a alimentat peste 29.000 de conturi pentru plata facturilor la energie!
Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială (AJPIS) Botoșani a efectuat plata pentru 29.584 beneficiari ai tichetului de energie, în valoare totală de 1.479.200 de lei. Bene...
Uniforma școlară ar putea deveni obligatorie. Autoritățile ar urma să le dea și bani părinților care nu-și permit!
Un proiect de lege depus la Senat propune ca uniforma școlară să devină obligatorie în învățământul preuniversitar de stat din România, schimbând reglementarea act...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 0.61 secunde