Grevista din fața Primăriei a renunțat la protest

Femeia din Botoșani care a intrat, miercuri, în greva foamei a renunțat la protest după ce a primit promisiuni din partea viceprimarului Marius Buliga că se va căuta o rezolvare la problema pe care aceasta o are.

Femeia a petrecut o zi și o noapte în fața Primăriei, protestul său fiind îndreptat împotriva instituției.

Rodica Carpus sustine ca unul dintre vecinii sai a obtinut un contract de concesiune al unui teren care nu exista, pe Șoseaua Iașiului, si ca din acest motiv respectivul vecin a ajuns sa intre pe terenul pe care femeia il detine de 25 de ani. In plus, gardul curtii i-a fost daramat, iar vecinul se pregateste sa construiasca un alt gard exact in usa casei sale.

Botosaneanca a ajuns si in instanta cu aceasta problema, dar a pierdut procesul si a fost condamnata la 6 luni de inchisoare cu executare pentru tulburare de posesie si asta pentru ca nu a putut depune la dosar copia schitei terenului respectiv, pe care o tot cere de la Primarie, dar fara rezultat.

“Am avut o discuție cu dumneaei joi, în jurul orei 13.00, și am convins-o să se oprească că e mai ok pentru dumneaei. Am promis că voi face demersuri în cadrul Primăriei să obțin ceea ce dumneaei dorește. Încercăm să avem acea schiță, nu o avem în momentul de față la arhivă, încercăm să discutăm cu cei de la Oficiu de Cadastru și o să încercăm să o ajutăm până pe 14 ianuarie când doamna are o înfățișare la un proces", a precizat viceprimarul Marius Buliga.

Vezi și A intrat in GREVA FOAMEI impotriva Primariei Botosani, dupa ce a fost condamnata la inchisoare cu suspendare! - FOTO

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Codul ROȘU de caniculă pentru județul Botoșani, prelungit până pe 1 iulie!

astăzi, 11:08

Nu scăpăm de caniculă. Administrația Națională de Meteorologie a actualizat prognoza și a prelungit avertizarea de Cod Roșu de caniculă pentru județul Botoșani până la data de 1 iuli...

Botoșăneni apreciați cu diplome de excelență din partea Consulatului României de la Cernăuți! (Foto)

astăzi, 10:12

Aceste momente dureroase, dar importante, din istoria poporului român, au fost comemorate, vineri, la Oroftiana de Sus, din județul Botoșani. Evenimentul a avut loc chiar în apropierea f...

Claudiu, tânărul mort în accidentul de la „Zidul Morții”, a lăsat în urmă o soție iubitoare și doi copii!

astăzi, 09:31

Tragedia a avut loc, vineri dimineață. Mașina pe care tânărul o conducea s-a izbit în cunoscutul „Zidul Morții” de la intrare în Suceava. Vestea că tânărul d...