Gheorghe Dinică a fost internat la secţia de terapie intensivă a Spitalului Floreasca

Actorul Gheorghe Dinică, în vârstă de 75 de ani, se află internat la secţia de terapie intensivă a Spitalului de Urgenţă Floreasca din Capitală, potrivit directorului spitalului, profesor doctor Mircea Beuran. Dinică a fost internat joi după-amiază, după ce, timp de două zile, s-a aflat la Spitalul Elias.

"A venit la noi într-o stare ce necesita măsuri de terapie intensivă. I s-au făcut investigaţii şi consultaţii, însă familia nu doreşte să facă publice amănunte despre stare sa de sănătate", au mai precizat reprezentanţii Spitalului Floreasca.

Absolvent în promoţia 1961 al Institutului de Artă Teatrală şi Cinematografică din Bucureşti, Gheroghe Dinică este considerat unul dintre cei valoroşi actori români, cu roluri în aproape 100 de filme şi în piese montate pe majoritatea scenelor Capitalei.

Pentru prestaţiile sale cinematografice, artistul a fost fost distins cu nouă premii, printre care şi unul pentru întreaga carieră, acordat la Transilvania International Film Festival (TIFF). În 1999, a fost recompensat şi cu Premiul de Excelenţă al Uniunii Teatrale din România (UNITER), iar anul trecut a primit Titlul de Doctor Honoris Causa, din partea Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică (UNATC).

A lansat mai multe albume muzicale, precum "Cântece de petrecere" şi "Cântece de petrecere 2", în colaborare cu Ştefan Iordache şi Nelu Ploieşteanu.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...