Funeralii de stat pentru victimele seismului din Italia

Funeralii de stat pentru victimele seismului din Italia

   ansa.it

Funeraliile de stat pentru victimele seismului din Italia, la care ia parte şi premierul român Dacian Cioloş, au început marţi seară la Amatrice, relatează La Repubblica.

Sute de oameni înfruntă ploaia pentru a le aduce un ultim omagiu celor care şi-au pierdut viaţa în seismul devastator de săptămâna trecută, scrie news.ro, citând presa italiană.

Episcopul de Rieti, Domenico Pompili, a început slujba citind numele victimelor. Douăzeci şi opt de sicrie, dintre care două albe şi mici, cu jucării de plus deasupra, au fost aduse pentru funeraliile de stat. Iniţial, numărul acestora trebuia să fie de 38, dar zece dintre ele au fost duse deja la cimitir.

Funeraliile au început la ora locală 18 (19, ora României), în prezenţa preşedintelui Sergio Mattarella, premierului Matteo Renzi, preşedintelui Senatului Pietro Grasso şi preşedintei Camerei Deputaţilor Laura Boldrini, pe locul unui fost azil catolic de bătrâni.

Premierul român Dacian Cioloş participă la ceremonie, în condiţiile în care 11 români au murit în urma cutremurului. Cioloş şi ministrul muncii, Dragoş Pîslaru, au vizitat marţi regiunea devastată de cutremur, în care trăiesc 8.000-10.000 de români.

Aproximativ 1,3 milioane de români trăiau anul trecut în Italia, potrivit unor estimări. Mulţi români muncesc în agricultură, ca ajutoare în gospodării sau îngrijesc bătrâni.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...