Fost director al Spitalului Judeţean, amendat pentru nerespectarea hotărârilor judecătoreşti

Judecat pentru abuz în serviciu pentru neexecutarea unei hotărâri judecătoreşti în cazul Aivăncesei, fostul director al Spitalului Judeţean, medicul Ovidiu Mimor, a scăpat doar cu o amendă de 1.000 de lei. Instanţa Curţii de Apel Suceava a dispus miercuri încetarea procesului penal şi achitarea fostului director.

Povestea a început în urmă cu mulţi ani şi a cuprins inclusiv o campanie electorală al cărei laitmotiv a fost tocmai opresiunea la care Stelian Aivăncesei susţinea că ar fi fost supus de către fosta conducere a unităţii sanitare.

În 2007, juristul Stelian Aivăncesei a obţinut postul de şef al Serviciului RUNOS al Spitalului Judeţean. De atunci el a fost concediat de cinci ori, dar a contestat de fiecare dată deciziile în instanţă, obţinând câştig de cauză. Reintegrat în muncă de fiecare dată prin ordin judecătoresc, el era concediat la scurt timp. Ultima decizie de reangajare a venit în aprilie 2013, după ce Curtea de Apel Suceava a obligat spitalul să-i plătească şi daune în valoare de 40.000 de lei.

Aivăncesei a formulat şi plângere la Parchetul de pe lângă Judecătoria Botoşani, acuzându-i pe cei din conducerea spitalului de abuz în serviciu şi nerespectarea hotărârilor judecătoreşti. Iniţial, procurorii au dispus scoaterea de sub urmărire penală, însă ordonanţa a fost contestată în instanţă, iar magistraţii au reţinut cauza spre judecare. Astfel, anul trecut Ovidiu Mimor a fost condamnat la plata unei amenzi penale de 3.000 de lei, dar sentinţa a fost atacată cu apel. Astfel că miercuri, sentinţa a fost desfiinţată de Curtea de Apel.

În prezent, Ovidiu Mimor îşi continuă activitatea de medic oftalmolog în spital, după prelungirea contractului de muncă ulterior ieşirii la pensie, iar Stelian Aivăncesei conduce şi acum Serviciul RUNOS.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...