Focuri de armă la frontiera cu Moldova! FOTO, VIDEO

Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Româneşti au depistat şi reţinut patru cetăţeni români care intenţionau să introducă în ţară 5.000 pachete ţigări cu timbru de acciză R. Moldova. Ţigaretele în valoare de 44.696 lei au fost reţinute în vederea confiscării.

La sfârşitul acestei săptămâni, poliţiştii de frontieră din cadrul SPF Româneşti, au observat în apropierea râului Prut, cu ajutorul aparaturii ce funcţionează pe principiul termoviziunii, patru persoane care se deplasau către localitatea de frontieră Bădiuţi, transportând mai multe colete voluminoase.

Existând indicii că persoanele respective sunt implicate în activitatea de contrabandă, s-a procedat la interceptarea lor, folosindu-se somaţiile legale.





Deoarece persoanele în cauză nu s-au supus somaţiilor prin voce, lucrătorii Poliţiei de Frontieră au fost nevoiţi să folosească armamentul din dotare fiind trase şase focuri de armă în plan vertical, fără a rezulta victime sau pagube materiale.

În urma acţiunii, au fost reţinute patru persoane, cetăţenii români Valentin G., de 25 de ani, Ovidiu D., de 34 de ani, Iulian C., de 31 de ani şi Samir H., de 46 de ani, domiciliaţi pe raza judeţului Botoşani.

În urma cercetărilor, s-a stabilit că ţigările au fost trecute peste râul Prut, din R. Moldova, pe direcţia localităţii Bădiuţi, de cei patru bărbaţi, cu ajutorul unei lansete şi a unei frânghii din nylon.

În urma inventarierii conţinutului celor patru colete, s-a constatat că acestea conţin 4.950 pachete de ţigări marca Ritm cu timbru de acciză R. Moldova, în valoare totală de 44.696 lei.

În cauză a fost întocmită lucrare penală sub aspectul săvârşirii infracţiunii de contrabandă, iar cerce



 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Beatrice a dispărut de acasă, sunați la 112 dacă o vedeți!

astăzi, 17:20

Astăzi, 25 iunie, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1 Botoșani au fost sesizați cu privre la faptul că DRAGU BEATRICE-MARIA, de 16 ani, a părăsit în mod voluntar dom...

Emoționant - Gesturi de omenie față de un pelerin, la granița cu Republica Moldova! ”Bunătatea nu costă nimic, dar prețuiește enorm!”

astăzi, 14:43

Astăzi, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut s-a prezentat un bărbat care dorea să treacă în Republica Moldova pentru a ajunge la o mănăstire din zonă. Venea tocmai de...

Viață distrusă: Copilă de 16 ani exploatată sexual, la Dorohoi, de un adolescent de aceeași vârstă!

astăzi, 14:06

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Botoșani, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Bir...