Țurcanu a vorbit și despre necesitatea ca pe liste, la viitoarele alegeri, chiar și la cele parlamentare, să se regăsească tineri, pentru că ei sunt viitorul PNL.
“Sunt convins că organizația TNL la nivelul județului, și cu organizațiile din județ, va fi stâlpul nostru în bătăliile pe care le vom duce la nivelul județului Botoșani și prima bătălie va fi la anul când vom avea alegeri europarlamentare. Noi, seniorii, vom fi alături de dumneavoastră. Vom susține și vom promova tineri. Pe toate listele din județul Botoșani sunt și acum dar trebuie să fie și în viitor tineri pentru alegerile locale, județene, și chiar parlamentare. Trebuie să devenim cea mai puternică organizației la nivelul județului Botoșani în raport cu toate partidele de pe eșicherul politic. Putem face acest lucru. Politica trebuie făcută în fiecare zi, de când ai câștigat sau ai pierdut o bătălie", a fost mesajul liderului PNL Botoșani către tinerii din partid.
Prezenți la Conferința de alegeri din cadrul TNL au fost și deputatul Roxana Anușcă Țurcanu, deputatul Costel Șoptică, senatorul Viorel Grigoraș, viceprimarul Viorel Iliuță și Costel Alexe, președintele organizației județene a TNL Iași.
Candidat la funcța de președinte al tinerilor liberali este Lucian Diac Milatinovici.