Florin Ghiorghiță despre fondurile alocate societății Urban Serv: "Ori vrem să salvăm societatea, ori nu știu ce se întâmplă"

Consilierul local Florin Ghiorghiță a criticat, luni, în cadrul ședinței extraordinare de Consiliu Local, sumele prea mari care s-au alocat anul acesta pentru societatea Urban Serv.

Ordinea de zi a ședinței a cuprins și un punct privind o rectificare bugetară pozitivă a bugetului, o sumă de 160.000 de lei fiind direcționată către operatorul de salubritate.

“Am avut buget initial de 77 de miliarde de lei vechi, mai alocam si ajungem la un buget de 79,32 miliarde de lei. In toti anii trecuti bugetul a fost undeva la 43-44 de miliarde de lei, iar prevederile pentru 2014, 2015, 2016 sunt de 43-44 de miliarde de lei. Am mai intrebat si nu stiu ce se intampla la salubritate de am dublat sumele, pentru ca lucrari suplimentare nu am vazut in oras, si ce s-a intamplat cu cei 15 miliarde de lei pentru deszapezire care trebuiau sa vina de la bugetul de stat? Ori vrem sa salvam societatea ori nu stiu ce se intampla", a spus Florin Ghiorghită.

Consilierul local a mai atras atentia ca pentru ultimul trimestru din an vor mai fi necesare alocari de fonduri pentru a acoperi activitatea de deszapezire.

De celaalta parte, reprezentantii Urban Serv si cei ai Primariei sustin ca s-a ajuns la aceste sume din cauza datoriilor istorice pe care le inregistra societatea de salubritate si in plus au mai invocat si banii pierduti dupa ce sucevenii nu au mai transportat gunoiul la depozitul de la Botosani.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Primire demnă de niște campioni mondiali: Hyperion Robotics s-a întors acasă!

astăzi, 09:16

A fost multă bucurie, cu meritate aplauze, emoție și multe vise pentru viitor! Echipa Hyperion Robotics, a Colegiului Național ”Mihai Eminescu” din Botoșani, a revenit din Statel...

Botoșănence de altădată, promotoare ale portului popular românesc

astăzi, 08:50

Astăzi sărbătorim Nașterea Sfântului Ioan  Botezătorul, cunoscută și sub numele de „Sânzâiene”, o sărbătoare solară și florală plină de bucurie. Cu...

L-ai aplaudat pe Daniel Buzdugan la Botoșani? Ce s-a întâmplat în acea dimineață cu ”vocea” de la Radio ZU: ”Am sunat de pe drum la 112!” - FOTO

astăzi, 08:16

Zeci de botoșăneni au petrecut, luni dimineață, câteva ore alături de Bizdugan, Morar și Emma, cei trei carismatici prezentatori de la Radio Zu, aflați în RadioAventura prin Rom&aci...