Fetele de la Prietenia vor invoire pentru Festivalul Verii!

Fetele de la Prietenia vor invoire pentru Festivalul Verii!

 CARMEN DANILIUC  

Pentru a se bucura de cele patru zile de festival, aproximativ 15 fete institutionalizate in Centrul de plasament Prietenia din municipiul Botosani vor sa obtina prelungirea orarului de iesire in oras dupa ora 22.00, pentru a putea vedea trupele invitate in cadrul festivalului.

 "De cand am venit sef de Centru la Prietenia, fetele tot imi spun ca de pe 27 august incepe Festivalul Verii si vor sa iasa si ele in oras in acele zile. Pana in prezent, solicitare in scris nu mi-a formulat niciuna, pentru ca le-am spus ca regulile sunt foarte clare si trebuie sa fie valabile si pentru centrul nostru. O voi contacta pe doamna director Doina Nacu, si in functie de ce va decide conducerea vom lua masuri aici. Majoritatea fetelor care ne-au cerut sa le lasam mai tarziu de ora 22.00 in perioada festivalului verii au peste 18 ani, dar asta nu inseamna ca nu raspundem pentru ele", a declarat Carmen Daniuliuc, sefa Centrului Prietenia.

Intrucat tura de personal se schimba la ora 21.30, potrivit sefei de centru, e posibil ca fetele sa fie in centru chiar mai devreme de ora 22.00.

"Fetele au voie sa iasa timp de patru ore pe tura, pana la ora 21.30, eventual 22.00, daca asa decide conducerea, intrucat tura la noi se schimba la 21.30, iar fetele trebuie sa fie atunci in centru. De aseara avem externalizat serviciul de paza si am inteles ca la ora 21.00 erau toate fetele in camin", a incheiat Carmen Daniuliuc.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...