Felicia Mihai cere ajutorul primarilor in privinta asistentei sociale din judet!

Criza economica duce la cresterea numarului de persoane asistate social, este de parere sefa Complexului de Servicii Comunitare destinat Protectiei Copilului Botosani, Felicia Mihai.

Prezenta la dezbaterea organizata in sala mare a Prefecturii, cu ocazia Zilei Mondiale a Asistentei Sociale, Felicia Mihai a declarat ca, in aceasta perioada, este extrem de necesara formarea de servicii de asistenta sociala la nivelul primariilor din judet.

"Daca s-au alocat bani pentru asistenta sociala, o luam drept una dintre masurile anticriza pentru a veni in sprijinul comunitatilor locale, sa infiinteze acele compartimente de asistenta sociala, care intr-adevar sa intervina in comunitate. Asta daca avem in vedere faptul ca, din pacate, se va mari numarul dependentilor de servicii sociale", a precizat sefa Complexului.

Reprezentantii primariilor sustin insa ca, in ciuda bugetelor mai mari, formarea birourilor de asistenta sociala in comune nu este posibila.

"Nu incercam sa ne opunem ideilor de asistenta sociala, numai ca noi avem o constrangere pe care dumneavoastra nu o aveti: aceea a bugetului. Nu cred ca primarii vor fi chiar atat de generosi incat sa permita infiintarea acelor compartimente de asistenta sociala", a declarat primarul comunei Mitoc, Vasile Capota, presedintele Asociatiei Comunelor Botosani.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...