Federatia Asociatiilor de Proprietari cere Primariei sa ia masuri pentru protejarea populatiei de cainii comunitari
Stiri Botosani Sunday, 29 May 2011 ActualitateReprezentantii Federatiei sustin ca, in ultima vreme, in presa locala si centrala s-a mediatizat intr-o lumina nefavorabila actiunea autoritatii locale privind masurile luate pentru a stopa invazia si inmultirea cainilor fara stapan si sustin ca nu au fost mediatizate si cererile cetatenilor care au fost muscati sau atacati de cainii comunitari.
“Aceasta problema nu inseamna ca cei care convietuim la blocuri nu iubm animalele de companie, iar cainii fac parte din aceasta categorie, dar nu putem accepta atunci cand inmultirea lor, migrarea lor dintr-o zona in alta, in numar foarte mare, pune in pericol siguranta cetatenilor. Am cerut in nenumarate randuri autoritatii locale care ii reprezinta pe cei care i-au ales sa ia masurile necesare, adecvate, pentru a proteja cetatenii de atacurile acestor caini fara stapan. Statisticile arata numarul mare al victimelor muscate de cainii izolati , dar mai ales in haite, care traiesc adapostiti pe langa blocuri, la containerele de gunoi. In toate adunarile generale ale asociatiilor de proprietari la care participa ca invitati reprezentanti ai Primariei, Politiei Locale, alaturi de reprezentanti ai societatii civile, una dintre problemele cele mai des cerute spre rezolvare este cea a eliminarii cainilor comunitari, pentru a reduce si stopa numarul victimelor in randul populatiei", se arata in scrisoarea deschisa.
Totodata, cei de la Federatia Asociatiilor de Proprietari cer ONG-urilor pentru protectia animalelor sa participe la aceste intalniri si se implice mai mult.
“Sa-i vedem pe cei de la aceste organizatii ca ies in presa sa spuna si despre aceste victime care sunt semeni de ai lor. Sa vorbeasca despre copiii muscati, care au ramas cu sechele pe toata viata. Copii care in urma spaimei produsa de aceste evenimente au declansat boli, ca diabet sau hepatite. Copii care au ramas in urma muscaturilor cu chipul desfigurat…..Consideram ca actiunea autoritatilor locale a fost legala si necesara pentru protectia comunitatii noastre. Sa nu se inteleaga prin aceasta scrisoare ca nu iubim animalele, dar dorim ca fiecare caine sa aiba un stapan. Mai dorim ca aceste ONG-uri sa se implice cu solutii efective…..Solicitam membrilor Consiliului Local sa-si continue demersurile legale si cele solicitate de comunitate pentru aceasta actiune, pentru a duce la indeplinire problemele comunitatii", se mai precizeaza in scrisoare.
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!
Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...
Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!
Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...
Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!
O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 0.42 secunde