Farmaciştii: De la 1 august fondurile pentru medicamentele compensate şi gratuite se vor epuiza!

Din ce în ce mai puţine farmacii mai onorează reţete gratuite şi compensate. Farmaciştii anunţă că de la 1 august fondurile pentru tot anul se vor epuiza.

Singura soluţie pentru rezolvarea problemei rămâne rectificarea bugetară. Iminenta criză a medicamentelor îi îngrijorează cel mai mult pe bolnavi, care spun că vor sesiza forurile europene.

"Pacienţii noştri din mai multe judeţe umblă disperaţi pentru a-şi face rost de medicamente, medicamente vitale, fără de care ei pot muri oricând. Am început deja cu scrisori către Parlamentul European, către preşedintele Comisiei de Sănătate, John Dalli, şi nu excludem posibilitatea unui protest în faţa Parlamentului European", a declarat preşedintele Coaliţiei Pacienţilor, Cezar Irimia.

Şi reprezentanţii pieţei farmaceutice spun că trebuie găsite soluţii pentru a nu se mai ajunge în astfel de blocaje. Farmaciştii au ridicat de câteva zile problema epuizării fondurilor pentru compensate şi gratuite.

"Ce se va întâmpla de la 1 august, având în vedere că se termină fondurile pentru medicamente compensate şi gratuite", a spus Clara Popescu, vicepreşedintele Colegiului Farmaciştilor.

Reprezentanţii Ministerului Sănătăţii spun că vor primi sumele integrale pentru plata medicamentelor din programele naţionale de sănătate.

"Rectificarea bugetară pe care am cerut-o va acoperi necesităţile până la sfârşitul anului", a spus Cristian Irimie, secretar de stat în Ministerul Sănătăţii.

Deocamdată nu a fost anunţată data la care se va face rectificarea bugetară.

Sursa:Realitatea.net

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Hram în mai multe localități din Botoșani, jandarmii vor fi la datorie!

astăzi, 16:38

În următoarele două zile, Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani, în cooperare cu partenerii instituționali, va asigura ordinea și siguranța publică la manifestările cultural...

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...