Explicația lui Ilie Bolojan pentru mamele aflate în perioada de creștere a copilului şi pensionarii care vor plăti CASS!

Premierul consideră că „nu mai putem fi o ţară de excepţii, pentru că nu ne mai putem permite”.

Premierul Ilie Bolojan a spus luni seară că s-a impus o extindere a bazei de contribuabili la sănătate, motiv pentru care vor plăti contribuții mamele aflate în concediu de creștere a copilului și pensionarii cu pensii peste 3.000 de lei.

Ilie Bolojan a spus că nu există soluţii magice şi că niciun sistem de sănătate din lume nu poate funcţiona cu mulţi beneficiari şi puţini oameni care contribuie, scrie stirileprotv.ro.

„Astăzi avem 6,3 milioane de români care contribuie şi avem 16,5 milioane de beneficiari. Niciun sistem nicăieri nu poate funcţiona în felul acesta. Şi atunci, ce a trebuit să facem? Să căutăm cum creştem numărul de contributori, oameni care plătesc”, a ecplicat premierul.

 

El a precizat că s-au găsit două metode.

„Pe de-o parte, pentru pensiile care sunt peste 3.000 de lei. Doar pe diferenţa care depăşeşte 3.000 de lei. Ar urma să se plătească 10% această contribuţie, pentru că toţi seniorii noştri, toţi vârstnicii noşti au nevoie de servicii de sănătate. Această distribuţie mică, poate mare din pensia lor, dar mică, raportat la un tratament complex, înseamnă o sumă foarte mică cu care contribuie. Şi a doua măsură a fost să extindem baza de contribuabili prin anularea unor excepţii. Şi că ne place, nu ne place, şi mămicile, în perioada în care au un copil mic, au nevoie de servicii medicale importante şi atunci trebuie să contribuie cu sumă infim de mică, raportat la beneficiile pe care sistemul medical le pune în practică”, a explicat Ilie Bolojan.

Premierul consideră că „nu mai putem fi o ţară de excepţii, pentru că nu ne mai putem permite”.

„Dacă ascultăm fiecare categorie socială, care a fost până acum scutită de aceste lucruri, eu le dau dreptate. Empatic, sunt de acord cu ei. Problema este ce facem în situaţia în care nu mai ai bani. Restanţele de plată la Casa de Sănătate sunt de câteva miliarde şi nu am avut bani să le plătim. Lunile trecute am plătit doar salariile în sănătate şi n-am putut să plătim ceilalţi furnizori”, a mai afirmat premierul Ilie Bolojan.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...