EXCLUSIV: Poliția face verificări privind înmatriculările prin partajul voluntar!

Polițiștii botoșăneni fac cercetări privind modul în care s-au înmatriculat zeci de autoturisme în județ prin metoda partajului voluntar.

Ancheta a fost demarată în urma unei sesizări a Direcției Generale a Finanțelor Publice, existând suspiciuni că au fost făcute și unele ilegalități în scopul sustragerii de la plata timbrului de mediu

“Am primit o sesizare din partea Direcției Generale a Finanțelor Publice Botoșani prin care ni se solicită să efectuăm verificări cu privire la veridicitatea tranzacțiilor unor autovehicule supuse înmatriculării în România, existând suspiciuni că această modalitate, partajul voluntar, a fost utilizată în scopul eludării normelor legale privind achitarea timbrului de mediu.", a declarat Daniela Gheorghiescu, purtător de cuvând al IPJ Botoșani.

La nivelul județului Botoșani 300 de autoturisme au fost înmatriculate prin metoda parajului voluntar, fiind doar doi notari care au acceptat această practică.

Înmatricularea autovehiculelor prin partaj voluntar nu mai este posibilă de la începutul săptămânii trecute, când a fost abrogată prevederea care spune că vehiculele dobândite prin partaj sunt scutite de la plata timbrului de mediu.

Prin această metodă, la nivel național mii de autoturisme au fost înmatriculate fără a fi plătit vreun leu pentru taxa de mediu.




 
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...