Elisabeta Lipă la Dorohoi și surpriza din piață: ”Credeam că l-am pierdut pentru totdeauna!”

Fosta mare sportivă Elisabeta Lipă s-a întors pe meleagurile natale. După o vizită la Dorohoi, a trecut și pe acasă, la Cândești, împreună cu sora și cu mama.

Însă o altă oprire avea să îi aducă o surpriză uriașă.

”Ca de fiecare dată, nu am putut rata piața din Dorohoi. Bogăția ei m-a surprins din nou: zarzavat proaspăt, brânză gustoasă, fructe aromate – iar eu, bineînțeles, nu am plecat cu sacoșa goală. Dar acolo m-a așteptat și o surpriză care m-a emoționat profund”, povestește Elisabeta Lipă.

 

Fosta canotoare – în prezent și deputat în Parlamentul României – a mărturisit că în urmă cu un an, în timpul campaniei, a pierdut un cercel.

”Nu era doar o bijuterie, ci unul cu o valoare sentimentală uriașă: m-a însoțit la Jocurile Olimpice de la Atena 2004, unde am câștigat aurul alături de echipa României la 8+1 rame. Credeam că l-am pierdut pentru totdeauna”, a povestit Elisabeta Lipă.

Surpriza avea să vină chiar zilele trecute, în timpul vizitei în piața din Dorohoi. ”Un localnic m-a recunoscut și mi l-a înapoiat. Un gest simplu, dar plin de respect și bunătate, care m-a atins direct la suflet. Îi mulțumesc din inimă domnului care a păstrat cercelul și mi l-a oferit înapoi. Pentru mine, acest cercel nu mai este doar o amintire olimpică, ci și un simbol al omeniei și al legăturii profunde cu oamenii din Botoșani”.




 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...